Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1733–1735 vybudovaný zásluhou majitele panství a hradu Lednica Ladislavem Matyasovským. Přestavěn klasicistně. Nahradil starší dřevěný kostel z r. 1646.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel z nejvyššího místa skalního útvaru Lednické bradlo
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Římskokatolický farní kostel sv. Jana Nepomuckého v centru královského města, dnes spíše obce, Lednica. Ta se nachází asi 8 km západně od města Púchov a 7 km severozápadně od města Lednické Rovné. Lednica je známá především typickou siluetou skalního bradla s pozůstatky zřícenin stejnojmenného hradu.
Jan P. Štěpánek, 12.3. 2008
popis

Kostel je tvořen jednolodní klasicistní obdélnou stavbou s velmi mělce ustoupeným presbyteriem, které je v závěru stavby pouze velmi mírně prohnuto. Na severní straně je ke kostelu přistavěna patrová sakristie, k jižní fasádě přízemní vstupní veranda. Východnímu průčelí dominuje ze dvou třetin vystouplá štíhlá vstupní věž ukončená cibulovitou bání. Nad vstupním portálem s nachází renesanční kamenná alianční deska s erbem Ladislava Matyasovského, majitele lednického hradu a panství, který se zasloužil o výstavbu kostela. Vnitřní výmalba kostela byla obnovena v roce 1987.

Jan P. Štěpánek, 12.3. 2008

historie

Nejstarší goticko-románský kostel v podhradní osadě hradu Lednica byl vystavěn již patrně koncem 13. století. Byl vážně poškozen a následně zbourán při dobývání hradu Lednica, na kterém se ukrýval Jiří Rákoczy, císařským vojskem v roce 1644. Stával v západní části dnešní farní zahrady. O necelé dva roky později, v roce 1646, byl vystavěn druhý, dřevěný kostel. Tento kostel zažil i návštěvu Jana Amose Komenského v roce 1650, kdy se zde krátce zdržoval. Obyvatelé královského města Lednica však tento kostel nepovažovali za příliš důstojný a již za necelých sto let byla iniciována výstavba nového zděného kostela. Základní kámen nového kostela byl položen 16. května 1733. Stavba trvala až do roku 1735, kdy byl chrám slavnostně vysvěcen. Poté byl postupně rozebrán starý dřevěný kostel, který stával na místě současné mateřské školky.

Jan P. Štěpánek dle infotabule u kostela, 12.3. 2008

Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

 Lednica
 zaniklý kostel
 Lednické bradlo
 kostel sv. Vendelína
 kaple sv. Anny
 Vršatec
 Lednické Rovne
 Horovce
 Pruské
 Bohunice
 Čubův kopec
 Návojná
 Ilava
 Královec
 Klobušice
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Borčice
 Košeca
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Čertovy skály
Základní informace místa
ID místa: 6072
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama