Pův. renesanční zámek byl postaven koncem 16. stol. Později v majetku Rákocsyů a Matyasovských. V 2. pol. 18. stol. rozšířen a barokně upraven. Za Aspremontů, kol. r. 1800 vybudován cenný park. Od r. 1890 majetek továrníka Schreiberta. Po r. 1945 zkonfiskován. V současnosti je zde sklářské muzeum.
Hlavní obrázek místa
vstupní část hlavní, střední části zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Rozlehlý, původně renesanční zámek (kaštiel) v centru západoslovenského města Lednické Rovne, na hraně terasy nad říčkou Lednica. Lednické Rovne leží na pravém břehu řeky Váh, asi 5,5 km jjv. od okresního města Púchov. Před zámkem se nachází udržovaná menší francouzská zahrada. Za zámkem, směrem k říčce Lednica, a dále na jih je udržovaný lesopark, pozůstatek slavného parku hraběte Aspremonta. V objektu zámku se nachází expozice Slovenského sklářského muzea
Jan P. Štěpánek, 18.3. 2008
popis

Původní renesanční zámek byl ve 2. polovině 18. století výrazně rozšířen a přestavěn v barokním slohu. Starší renesanční budova byla uchována ve střední přízemní části objektu. Dodnes lze na objektu zámku rozeznat, že byl stavěn v několika etapách. Do roku 1828 byla na zámku domácí kaple. V roce 1860 byla upravena fasáda zámku. Současný objekt tvoří hlavní obdélné patrové křídlo na východní straně areálu, na hraně svahu k říčce Lednica. Dle ústního podání byl zámek původně prý dvoupatrový. Jedenáctiosému hlavnímu průčelí zámku dominuje v ose stavby tříosý štít s balkonem nad vstupem do zámku. Na severu se k zámku přimyká nízké přízemní provozní křídlo. Na západě se táhne další provozní křídlo, přerušené volným prostorem vstupní brány. Rozlehlý a velmi cenný park, který nechal postavit hrabě Aspremont, se ve velké míře dochoval. V parku si nechal hrabě postavit i starý kostelík, kolem kterého se nacházely různé náhrobky a zde…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 18.3. 2008

historie

Zámek v Lednických Rovniach byl vystavěn na sklonku 16. století, jako náhrada za hrad Lednica, který se začínal stávat svým majitelům méně a méně pohodlným. Prvním jmenovaným obyvatelem zámku byl hrabě Michal Telekeši se svou ženou Julianou Suňogovou. Ti zde pobývali od r. 1594. Dalším majitelem zámku a panství se stal nakrátko František Dobó. Ten odkazuje zámek a majetky svým příbuzným z rodu Lorántffy, Zeleméry, Bošány a Forgáč. Později se majitelkou stává dcera Michala Lorántffyho a Barbory Zeleméry, Zuzana Lorántffy. Ta se stala manželkou známého Jiřího I. Rákoczyho V roce 1700 dal František II. Rákoczy panství do zástavy nitranskému biskupovi, kancléři Ladislavovi Matyasovskému, po němž dědí Lednické Rovné jeho synovec Jiří Matyasovský. Rod Matyasovských má svou hrobku v nedalekém kostele. Po vymření Matyasovských po meči v roce 1764 se majetek s panstvím dostal do rukou Jana Goberta z Aspremont-Linden, který byl…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím www.lednickerovne.sk (doplněno redakcí), 18.3. 2008

Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Horovce
 Pruské
 zaniklý kostel
 Lednica
 Lednické bradlo
 Bohunice
 Ilava
 Klobušice
 Vršatec
 Košeca
 kostel sv. Vendelína
 Orlové
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Borčice
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Považské Podhradie
 Jasenica
 Čubův kopec
 Kľúčové
Kontaktní informace
Slovenské sklárske múzeum Lednické Rovne
Sklárska 117
020 61 Lednické Rovne
Tel: +421 42 460 12 80
http://www.muzeum.sk/?obj=muzeum&ix=sskm
Základní informace místa
ID místa: 6106
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama