Prvně je kostel v Dubnici nad Váhom zmiňován v r. 1276. V letech 1754-1756 byl gotický kostel barokně přestavěn a rozšířen. V r. 1789 byl konsekrován biskupem. V r. 1814 kostel vyhořel a poté znovu r. 1882. V letech 1963-1964,1967-1968 a 2000 byl zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Obec Dubnica nad Váhom leží mezi městy Ilavou a Trenčínem, nedaleko od hranic ČR. V kostele sv. Jakuba se nachází Dubnická Madona, kterou farnosti daroval Mikuláš Ilešházi. Vedle kostela sv. Jakuba stávala barokní fara a nedaleko je barokní zámek, v němž je umístěno muzeum. K zámku přiléhá velký park, ve kterém je zajímavá vyhlídková věž.
26.8. 2015
historie

Prvně je kostel v Dubnici nad Váhom zmiňován v listině ostřihomské kapituly z roku 1276. V listině se píše, že kostel je zasvěcen sv. Jakubovi. V roce 1739 nastoupil na dubnickou faru nový farář Daniel Kolačáni, který nechal postavit novou faru. V roce 1740 již byla dokončena. V roce 1754 bylo rozhodnuto o přestavbě starého gotického kostela na prostornější, a to hlavně proto, že v kostele byla socha Madony (dar farnímu kostelu od Mikuláše Ilešháziho), o níž se věřilo, že je zázračná a léčí nemocné. Přitahovala stále více poutníků. V polovině 18. stol. se již do starého kostela nemohli vejít, proto se musel kostel rozšířit. Peníze na stavbu daroval Jozef Ilešházi. V roce 1756 byl kostel dokončen a 24. června na svátek sv. Jakuba zasvěcen nitranským děkanem Andrejem Najzerem sv. Jakubovi. Dodatečně byl posvěcen i biskupem a v roce 1789 konsekrován. V roce 1814 kostel vyhořel, poté byl opraven…  číst dále

Luděk Vláči - Zdroj: http://www.saldub.sk , http://www.dokostola.sk, 26.8. 2015

Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

Místa v okolí

 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Borčice
 Klobušice
 Ilava
 Kľúčové
 Bohunice
 Pruské
 Košeca
 Horovce
 Vršatec
 Súča
 Trenčiansky hrad
 synagoga
 Lednické Rovne
 kaple sv. Anny
 Záblatie
 Horné Motešice
 Čierna Lehota
 Kostolná
 Brumov
 Brumov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 12438
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama