Městský dům soukenické rodiny Tomaštíků z r. 1781. Červená barva omítky mu dala jméno Červený dům. Jednopatrová obdélná stavba v jižním rohu náměstí se šindelovou střechou a dřevěnou pavlačí. Dnes pobočka Městského muzea. Součást městské památkové zóny.
Hlavní obrázek místa
Pohled na dům od severu z náměstí. Vstup je nalevo.
© Pavel Semple 08/2022
Valašské Klobouky leží na jihu etnografické oblasti Valašsko v podhůří Bílých Karpat. Město má téměř 5000 obyvatel, v jeho centru je chráněná památková zóna. Prochází jím hranice Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V jižním rohu Masarykova náměstí stojí Červený dům, který je součástí Městského muzea na staré radnici. Uvnitř je expozice věnovaná soukenictví. Máme možnost kombinovaného vstupného pro obě památky nebo zlevněného vstupného do jedné památky. Pokladna je na staré radnici.
Pavel Semple, 7.3. 2023
popis

Červený dům č.p. 194 je volně stojící obdélná stavba v jižním rohu Masarykova náměstí. Patří k řadě domů na jihovýchodní straně náměstí. Terén zde klesá východním směrem. Sklon vyrovnává rozšířená podezdívka, která je natřená barvou tmavšího odstínu. V podezdívce delšího jihozápadního průčelí je kamenné korýtko pro odpad ze světnice. Krátké severozápadní průčelí na straně náměstí je dvouosé. Mezi okny je kamenná deska s kartuší, v níž je letopočet 1781. Vstup je v přízemí bočního severovýchodního průčelí. Jihozápadní průčelí má v prvním patře dřevěnou zastřešenou pavlač, spočívající na dřevěných trámech. Nad jednoosým jihovýchodním průčelím je dřevěný střešní štít. Šindelová střecha je valbová, nad střešním štítem v zadní části polovalbová. Všechna nároží domu jsou s výjimkou podezdívky zkosená, omítky jsou hladké. Obdélná okna mají šambrány. Interiéry jsou plochostropé.

Pavel Semple, zdroj: (https://pamatkovykatalog.cz/mestsky-dum-12586637), 7.3. 2023

historie

Dům si nechal v roce 1781 postavit Tobiáš Tomaštík. Na stavbě se mohl podílet i jeho bratr Benedikt. Bratři pocházeli z významné soukenické rodiny. Jejich otec Tobiáš byl soukenickým cechmistrem. V letech 1757-1759, 1767 a 1768 byl také klobouckým purkmistrem. V roce 1761 byl jeho nákladem na náměstí postaven mariánský sloup. Dům byl od začátku natřen červenou barvou, postupně se mu proto začalo říkat Červený dům. Byl ve své době v Kloboukách ojedinělou stavbou. Patrně se stal předlohou ke stavbě o něco mladší staré radnice, se kterou sdílí některé základní rysy. Od roku 1958 je na seznamu kulturních památek. Od roku 1995 je součástí městské památkové zóny.

Pavel Semple, zdroj: (https://www.muzeum-valasskeklobouky.cz/pruvodce-mestem/cerveny-dum/), 7.3. 2023

pověsti

V domě žil údajně kat, proto se mu občas říká Katův dům. Kat měl přirozeně nejraději červenou barvu, proto je dům celý červený. Popravy prováděl uvnitř v domě, proto z něj trčí ven kamenné korýtko, kterým odtékala krev.

Pavel Semple, zdroj: (https://www.kudyznudy.cz/aktivity/cerveny-dum-ve-valasskych-kloboukach), 7.3. 2023

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 17061
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama