Barokní pískovcová socha z r. 1747. Donátorem byl Tobiáš Fusek, zdejší rodák a farář v Křižanovicích. U nohou světce sedí dvojice putti. Mezi nimi je kartuše s chronogramem. Na seznamu kulturních památek od r. 1958. Součást městské památkové zóny.
Hlavní obrázek místa
Socha svatého Jana Nepomuckého na náměstí
© Pavel Semple 08/2022
Valašské Klobouky leží na jihu etnografické oblasti Valašsko v podhůří Bílých Karpat. Město má téměř 5000 obyvatel, v jeho centru je chráněná památková zóna. V severní části Masarykova náměstí stojí socha svatého Jana Nepomuckého. Na náměstí dále stojí za pozornost některé historické domy, mariánský sloup, kašna a pranýř.
Pavel Semple, 19.3. 2023
popis

Barokní pískovcová socha stojí v severní části Masarykova náměstí na vyvýšené čtvercové základně z pískovcových bloků. Socha je orientovaná jihovýchodním směrem do středu náměstí. Z této strany k ní vede krátké schodiště. Čtyřboký sokl je ve spodní části tvarovaný. Nahoře je ukončen profilovanou římsou. Na přední straně římsy sedí dvojice putti. Ten napravo drží v obou rukách klíč a vzhlíží ke světci. Putti nalevo přidržuje knihu, pravou rukou ukazuje na světce, hlavu má ale odvrácenou. Mezi nimi je oválná kartuše s chronogramem PIO EVOTO (III v srdci) EX LAPI / DE EXSTRVIFECERVNT / DVOE ECLESIASTICI FILII / KLOBVCENSES (možný překlad: se zbožnou modlitbou z kamene zhotovili dva kloboučtí církevní synové). Chronogram má dávat letopočet vzniku sochy (1747), důsledkem neodborných zásahů při opravách ale dává chybný rok 1733. Socha světce je v životní velikosti. Je umístěna na nízkém čtyřbokém podstavci a na oblacích. Světec je oděn…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://pamatkovykatalog.cz), 19.3. 2023

historie

Sochu dal na své náklady postavit Tobiáš Fusek (1710-1764), zdejší rodák a farář v Křižanovicích (1740-1764). Slavnostní posvěcení proběhlo 24. července 1747. Od roku 1958 je na seznamu kulturních památek. Od roku 1995 je součástí městské památkové zóny. Dle nápisu na zadní straně soklu byla socha obnovena roku 1997. Johánek z Pomuku, dnes známý jako svatý Jan Nepomucký, žil ve 2. polovině 14. století. V době své smrti byl generálním vikářem. Stal se obětí mocenského sporu mezi českým králem Václavem IV. a pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Světec zemřel v Praze 20. března 1393 během mučení, které král nařídil. Jeho tělo bylo svrženo z Karlova mostu do Vltavy, proto jsou dnes jeho sochy často k vidění na mostech. Kanonizován byl roku 1729. Je patronem Čech a Bavorska, kněží, mlynářů, lodníků a nemocných osob. Je ochráncem proti povodním, utonutí, suchu, moru a pomluvám.

Pavel Semple, zdroj: (https://www.muzeum-valasskeklobouky.cz/pruvodce-mestem/socha-svateho-jana-nepomuckeho/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuck%C3%BD), 19.3. 2023

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Valašské Klobouky

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Červený dům
 radnice
 stará radnice
 Bratmannova vila
 pranýř
 Lipina
 Královec
 židovský hřbitov
 Návojná
 Brumov
 Brumov
 Vlachovice
 Vlachovice
 památník Ploština
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Čertovy skály
 Trubiska
 Čubův kopec
 Pulčínské skály
 Pulčín
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Vršatec
 kostel sv. Vavřince
 Janův hrad
 Vizovice
 Lednické bradlo
 Vartovna
 kostel sv. Vendelína
 Lednica
 zaniklý kostel
 Nový Světlov
 Pruské
 Bohunice
Základní informace místa
ID místa: 17079
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama