Sotva znatelné terénní pozůstatky tvrziště se zcela zaniklou tvrzí, jejíž vznik nezachycují žádné prameny a jedinou starší relací je zmínka o Petrovi ze Štítné z roku 1374. Dnes je celé tvrziště neproniknutelně zarostlé.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od severu
© Dušan Dohňanský 11/2021
Štítná nad Vláří je částí spojené obce Štítná nad Vláří-Popov, která má přes 2000 obyvatel. Prochází jí železniční trať 341 Staré Město u Uherského Hradiště - Vlárský průsmyk, která tu má zastávku Popov, a také silnice II/495 spojující Bojkovice a město Brumov-Bylnice. Tvrziště leží při železniční trati mimo turisticky značené cesty.
12.2. 2021
historie

Štítnou jako samostatný statek a její tvrz prameny nezachycují a už roku 1424 byla součástí brumovského panství. Jedinou zmínkou je ta o Petrovi ze Štítné z roku 1374. Otázku, zda na tvrzi sídlil, komplikuje nejistota, zda tvrz nepatřila k Popovu, kde se tvrz uvádí ještě roku 1504. Dnes je celé tvrziště neprodyšně "uzavřeno" náletovou směsicí stromů a keřů. Jihovýchodní svah byl odtěžen při stavbě železnice, na severovýchodě je znatelná přirozená prohlubeň nahrazující příkop. Příkopy na ostatních stranách byly v době návštěvy neznatelné. Bez archeologického průzkumu hrozí totální zánik tvrziště.

Dohňanský Dušan - zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Nekuda, Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 11.2. 2021

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Štítná nad Vláří

Místa v okolí

 Brumov
 Brumov
 židovský hřbitov
 Vlachovice
 Lipina
 Návojná
 Vlachovice
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 Královec
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Vršatec
 Súča
 památník Ploština
 Nový Světlov
 Borčice
 kostel sv. Martina
 fara
 Kľúčové
 Engelsberg
 Zuvačov
 Čubův kopec
 Janův hrad
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
Základní informace místa
ID místa: 15512
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama