Sotva znatelné terénní pozůstatky tvrziště se zcela zaniklou tvrzí, jejíž vznik nezachycují žádné prameny a jedinou starší relací je zmínka o Petrovi ze Štítné z roku 1374. Dnes je celé tvrziště neproniknutelně zarostlé.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zvrziště od jz.
© Dušan Dohňanský 05/2017
Štítná nad Vláří je částí spojené obce Štítná nad Vláří-Popov, která má přes 2000 obyvatel. Prochází jí železniční trať 341 Staré Město u Uherského Hradiště - Vlárský průsmyk, která tu má zastávku Popov, a také silnice II/495 spojující Bojkovice a město Brumov-Bylnice. Tvrziště leží při železniční trati mimo turisticky značené cesty.
12.2. 2021

  historie

  Štítnou jako samostatný statek a její tvrz prameny nezachycují a už roku 1424 byla součástí brumovského panství. Jedinou zmínkou je ta o Petrovi ze Štítné z roku 1374. Otázku, zda na tvrzi sídlil, komplikuje nejistota, zda tvrz nepatřila k Popovu, kde se tvrz uvádí ještě roku 1504. Dnes je celé tvrziště neprodyšně "uzavřeno" náletovou směsicí stromů a keřů. Jihovýchodní svah byl odtěžen při stavbě

  Dohňanský Dušan - zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Nekuda, Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 11.2. 2021
  Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Štítná nad Vláří

  Místa v okolí

   Brumov
   Brumov
   židovský hřbitov
   Vlachovice
   Lipina
   Návojná
   Vlachovice
   Slavičín
   kostel sv. Vojtěcha
   Královec
   kostel sv. Mikuláše
   Újezd
   Vršatec
   Súča
   památník Ploština
   Nový Světlov
   Borčice
   kostel sv. Martina
   fara
   Kľúčové
   Engelsberg
   Zuvačov
   Čubův kopec
   Dubnica nad Váhom
   Dubnica nad Váhom
  Základní informace místa
  ID místa: 15512
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 11.2.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama