Pohřebiště broumovské židovské obce. Hřbitov s asi 40 náhrobky z 18.-20. století, nestarší z r. 1785, nejmladší 1939.
Hlavní obrázek místa
Židovský hřbitov Brumov - nahr. tvaru desek Desatera
© George Párátko 2005
Možný přístup ke hřbitovu je po silnici 57 z Brumova do Valašských Klobouk, kde se od místní benzínky na konci obce vydáte 50 m na jih a pak odbočíte doprava. Vydáte se po polní cestě směrem na západ, která vás povede do kopce, kde po 400 m dojdete ke hřbitovu. (GPS Loc: 49°6'3.36"N,18°1'17.34"E)
GP-company, osobní archiv, 27.8. 2006
historie

Židovský hřbitov v Brumově se rozkládal v trati „Dubník“, zvaný také „Židáky“, parcela č. 2285 o rozloze 755 m2. Pohřebiště je položeno na mírném svahu k východu a je nepravidelného tvaru. Místní židovský hřbitov v Brumově je důležitým dokladem existence zdejší židovské obce a je místem posledního odpočinku židovských souvěrců z celého jižního Valašska. Kamenné náhrobky z 18.-20. století jsou rozmístěny v nepravidelných řadách v počtu asi 40 náhrobních kamenů. Materiál náhrobků tvoří pískovec, ale i žula a mramor. Náhrobní kameny jsou zdobeny od barokní výzdoby až po novodobé ztvárnění. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1785 a poslední pohřeb zde byl vypraven 9.5.1931 Bertholdovi Bermannovi z Brumova a v roce 1939 ženě Reisové z Francovy Lhoty. Ještě v předválečném období byl hřbitov chráněn kamennou zdí se vstupní bránou, a to až do doby, kdy si během druhé světové války…  číst dále

GP-company, osobní archiv a info. z Muzea v Brumově, 27.8. 2006

otvíračka

Židovský hřbitov v Brumově je přístupný po většinu roku bez omezení. Není však vhodné židovské hřbitovy navštěvovati o sobotách a dalších židovských svátcích, vzhledem k úctě, jak vůči mrtvým, tak živým židovským souvěrcům.

GP-company, osobní archiv, 27.8. 2006

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Brumov

Místa v okolí

 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Lipina
 Královec
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vršatec
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 památník Ploština
 Čertovy skály
 Čubův kopec
 Lednické bradlo
 Trubiska
 Lednica
 zaniklý kostel
 Pulčínské skály
 Pulčín
 kostel sv. Vendelína
 Bohunice
 Pruské
 Borčice
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Klobušice
Základní informace místa
ID místa: 4562
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama