Jeden z nejstarších dochovaných pranýřů v Česku. Pochází ze 16. stol. Písemné zprávy o něm chybějí. Město mělo hrdelní právo od roku 1356. Osmiboký, pískovec, výška 1,43 m. Na seznamu kulturních památek od r. 1958. Součást městské památkové zóny.
Hlavní obrázek místa
Pranýř před starou radnicí. Vzadu u sekaček je pomník obětem násilí v letech 1948-1989.
© Pavel Semple 08/2022
Valašské Klobouky leží na jihu etnografické oblasti Valašsko v podhůří Bílých Karpat. Město má téměř 5000 obyvatel, v jeho centru je chráněná památková zóna. V parčíku před starou radnicí stojí na Masarykově náměstí pranýř. Na náměstí dále stojí za pozornost některé historické domy, mariánský sloup, kašna a socha svatého Jana Nepomuckého.
Pavel Semple, 13.3. 2023
popis

O pranýři v Kloboukách nejsou žádné písemné zprávy. Město mělo hrdelní právo od roku 1356. Pranýř, vězení a popraviště patřily k základnímu vybavení hrdelního soudu. Na konci 18. století město usilovalo o vrácení hrdelního práva, o které na nějakou dobu přišlo. Měšťané proto museli v letech 1797-1798 na vlastní náklady postavit novou důstojnou radnici (dnešní starou radnici). Klobouky patřily od svého založení k panství hradu Brumova. Zabavená městská práva proto drželi Ileshaziové. Pískovcový osmiboký pranýř pochází ze 16. století. Je jedním z nejstarších dochovaných pranýřů v Česku. Z necelých padesáti dochovaných pranýřů jsou ze 16. století pranýře v Hořicích na Šumavě, Jaroslavicích, Morkovicích, Oleksovicích, Přídolí (u Českého Krumlova), Strachoticích, Šatově a ve Vyšším Brodě. Kloboucký pranýř má výšku 1,43 m, dolní obvod 1,25 m a horní obvod 1,20 m. Je usazen v moderním dvoustupňovém kruhovém soklu.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://pamatkovykatalog.cz/pranyr-12654131 a https://www.muzeum-valasskeklobouky.cz/pruvodce-mestem/pranyr/), 13.3. 2023

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Valašské Klobouky

Místa v okolí

 stará radnice
 radnice
 Červený dům
 mariánský sloup
 Bratmannova vila
 Lipina
 Královec
 židovský hřbitov
 Návojná
 Brumov
 Vlachovice
 Brumov
 Vlachovice
 památník Ploština
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Čertovy skály
 Trubiska
 Čubův kopec
 kostel sv. Vojtěcha
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Slavičín
 Vršatec
 kostel sv. Vavřince
 Janův hrad
 Vizovice
 Lednické bradlo
 Vartovna
 Lednica
 zaniklý kostel
 Nový Světlov
 Pruské
 Bohunice
Základní informace místa
ID místa: 17067
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama