Pískovcové skály v národní přírodní rezervaci Pulčín–Hradisko v CHKO Beskydy. Spolu s Izbami a dalšími skalními útvary v okolí největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech. Ve vrcholové části Zámčisko bývalý skalní hrad Pulčín.
Hlavní obrázek místa
Spodní část skal s pamětní deskou věnovanou trampům padlým za 2. světové války.
© Pavel Semple 10/2018
Pulčínské skály leží v nejjižnější části CHKO Beskydy, v pohoří Javorníky. Nacházejí se v katastru obce Pulčín, která dnes patří pod Francovu Lhotu. Z vesnice vede ke skalám turisticky značená cesta. Při ní je poblíž skal oficiální tábořiště Pulčín. Skály jsou součástí národní přírodní rezervace Pulčín-Hradisko. Turisticky značená cesta stoupá skalami v délce přibližně 250 m a pak pokračuje dál na vrchol kopce Hradisko (773 m). V okolí jeho vrcholu je skalní město Izby. V zimě se ve skalách tvoří hojně navštěvované ledopády.
Pavel Semple, zdroj: (https://www.turistika.cz/mista/pulcin-hradisko-narodni-prirodni-rezervace/detail), 9.10. 2019
popis

Pulčínské skály spolu s Izbami a dalšími skalními útvary v okolí vytvářejí největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech. Za účelem ochrany skal byla v roce 1989 zřízena státní přírodní rezervace Pulčín–Hradisko o rozloze 72,73 ha. Pulčínské skály byly přitom chráněny již od roku 1966 jako chráněný přírodní výtvor. Na dolním konci skal nad potokem je pamětní deska věnovaná trampům, kteří zahynuli za okupace. Výstup je místy zajištěn schody, zábradlím a řetězy. Vrcholový konec skal, zvaný Zámčisko, zaujímal středověký skalní hrad Pulčín. Jeho pozůstatky jsou ve skalách dosud patrné. Na vrcholové skále je návštěvní kniha. Pro osobní bezpečnost je doporučeno skalami stoupat vzhůru. K sestupu je možno použít boční, turisticky značenou cestu. Výhled je převážně jen do údolí potoka pod skalami.

Pavel Semple, zdroj: (https://www.turistika.cz/mista/pulcin-hradisko-narodni-prirodni-rezervace/detail), 9.10. 2019

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Pulčín

Místa v okolí

 Pulčín
 Čertovy skály
 Čubův kopec
 Trubiska
 evangelický kostel
 Hovězí
 památník Ploština
 Královec
 Vartovna
 Lipina
 Liptál
 kostel sv. Vendelína
 Návojná
 nová radnice
 Maštaliska
 Vsetín
 stará radnice
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Vlachovice
 Brumov
 Vlachovice
 Brumov
 Lednické bradlo
 Lednica
 zaniklý kostel
 Muzeum sklářství
 Karlovské fojství
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14446
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama