Mohutná novorománská basilika s klášterem redemptoristů ve Filipově byla postavena v místě jediného církví oficiálně potvrzeného mariánského zázraku, který se na území Čech odehrál v 19. století. Dodnes jedno z nejslavnějších poutních míst v zemi.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2010
Filipov (součást města Jiříkov) se nachází na severovýchodním okraji Šluknovského výběžku, přímo navazuje na saské město Neugersdorf. Příjezd od Rumburka po silnici II/263, na křižovatce u restaurace Zámeček odbočte směr Neugersdorf, těsně před hranicí vlevo do Filipova. Nedaleko kostela vede cyklostezka 3043. Autobusové spojení obstarává linka z Varnsdorfu a Rumburka, ve volných dnech je nutno použít vlaky, ze zastávky Jiříkov - Filipov (trať Rumburk - Ebersbach) jsou to ke kostelu asi 2 km.
Ivan Grisa, 12.4. 2010
historie

Klášter redemptoristů s kostelem Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

V noci z 12. na 13. ledna 1866 se v domku své rodiny v obci Filipov těsně u česko-saských hranic zázračně uzdravila Magdalena Kade. Místo začalo být záhy obyvateli z okolí uctíváno, v květnu téhož roku již byla ve světnici, kde se zázrak měl odehrát, zřízena kaple. Zázračné činy se opakovaly a oficiální církevní autority je uznaly za pravdivé. Iniciativou jiříkovského kaplana Storcha byl domek Kadeových vykoupen a na jeho místě byla postavena kaple, do roku 1885 pak postupně velká novorománská basilika. Tu papež Pius XI. obdařil roku 1926 titulem "basilica minor". Od roku 1885 zde vykonávali duchovní správu redemptoristé. Ti v letech 1914–15 dokončili jižně od kostela stavbu kláštera. Poutní místo nerušeně vzkvétalo až do vypuknutí II. světové války. Po jejím skončení byla vyhnána většina původních obyvatel Filipova a noví osadníci na tradici nenavázali. Komunistická moc se snažila zahrnout areál do přísně střeženého hraničního pásma,…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky http://rumburk.farnost.cz/farnost/filipov/bazilika.php, 12.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiříkov

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Rumburk
 morový sloup
 kamenný most
 Hrádek-Burgsberg
 Dymník
 evangelický kostel
 Varnsdorf
 kostel sv. Vavřince
 Světlík
 Zahrady
 dům U Frinda
 socha lva
 Schönbuch
 Vlčí hora
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 Dlouhý Důl – VPZ
 Křížová hora
 kostel sv. Josefa
 Šternberk
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 Tříhraniční kámen
 Tolštejn
 radnice
 Jánský kostel
 Mikulášský kostel
 Jedlová
 Brtnický hrádek
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Žitava
 Dolní Chřibská
 Tkalcovský kostel
 Na Tokáni
 městské lázně
 akvadukt
 Rolandova kašna
 Oybin
 Horský kostel
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Falkenštejn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství
Dobrovského náměstí 379/11
408 01 Rumburk
Tel: 412 332 413
http://rumburk.farnost.cz/
fara.rumburk@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 8819
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama