historie
Po Boskovicích se psal jeden z nejvýznamnějších moravských panských rodů, který měl v erbu sedmizubý stříbrný hřeben v červeném poli. O vzniku hradu i domnělém praotci rodiny Boskoviců existuje pověst, zachycená již Bartolomějem Paprockým z Hlohol v Zrcadle slavného markrabství moravského z r. 1593. Jejím jádrem je vyprávění o ptáčníku Velenovi, jemuž moravský markrabě udělil lénem krajinu, kde byl později vystavěn hrad Boskovice.
Podle hradu
…číst dáleHrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004
Bašta - původní hrad, nebo předsunutá bašta?
Kousek od hradu Boskovice se nachází místo s dobře zřetelnými terénními náznaky, bohužel u rozcestníku ani nikde jinde není ukazatel, nebo cokoliv co by k němu návštěvníky zavedlo. Po stanutí na vrcholku jádra i laik vidí velikost objektu, rozhodně toto místo stojí za pár kroků do kopce. Popis místa viz heslo "Boskovice - Bašta".
Názory odborníků se různí - někteří míní, že jde o původní sídlo pánů z Boskovic (doba založení mezi 11. a 13.
…číst dáleRon Kadlec, doplněno redakcí podle Roman Řezáč - Boskovice - Bašta, 11.9. 2011
pověsti
O založení hradu Boskovice
Za dávných časů sídlil na brněnském hradě kníže, který byl veliký milovník honů a rytířských turnajů. Často vyjížděl s celou družinou za štěkotu honicích psů a křiku pacholků daleko do okolních lesů. Lesy tehdy bývaly velmi hluboké, jen málokde bylo vidět malou osadu. Člověka nebylo možno spatřit ani za několik hodin jízdy.
Jednou si vyjel brněnský kníže na hon do lesnaté krajiny na sever od Brna. Ubíral se se svým doprovodem krásným údolím
…číst dáleWEB Boskovan, 28.7. 2002