Zámek, jehož doba vzniku není písemně přesně doložena. Ale pravděpodobně byl vybudován v renesanční době, takže všichni držitelé panství ze 17. století zřejmě již sídlili na tomto zámku. Ve 2. polovině 19. století za Reichenbachů ztratil svoji rezidenční funkci i funkci správy dvora. Dnes slouží jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Areál od sz.
© Dušan Dohňanský 07/2018
Šlechtická sídla v podobě tvrzí se v Ratibořicích připomínají téměř při každém majetkovém převodu. První záznam je z roku 1385. Ovšem doba vybudování vlastního zámku není přesně známa. Podle zbytků renesančních fasád pod dnešní omítkou je velmi pravděpodobné, že byl vybudován v renesanci. Ze známých majitelů na zámku sídlili v 17. století např. Rechenberkové ze Želetic nebo Karel Gottlieb z Aichbuchelu. Ten ratibořické panství připojil k panství lesonickému. Po tomto spojení ztratil zámek svoji rezidenční funkci a sloužil jenom potřebám správy dvora. Majitelé zde pobývali jen výjimečně. Ve 2. polovině 19. století Reichenbachové vybudovali v jižní části obce dvůr nový, do něhož přešla i správa dvora. Zámek od této doby většinou sloužil už jen jako bytový dům. Zámek je jednopatrová obdélníková budova s valbovou střechou. Na jeho západní část je navázána sýpka. Interiéry jsou zmodernizované, exteriér je relativně zachován v původním stavu, samozřejmě s novou omítkou. Ves Ratibořice je nyní místní částí města Jaroměřice nad Rokytnou.
Dohňanský Dušan; zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 28.8. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Ratibořice

Místa v okolí

 Výčapy
 Lhota u Lipníka
 Lykodery
 Lesůňky
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Sádek
 Krhov
 kostel sv. Václava
 Stařík
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Valeč
 Černý dům
 Hrádek
 Valeč
 Třebíč
 Čáslavice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
 socha sv. Floriána
 pivovar
 Pulkov
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 Plešice
 Kozlov
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 Čechočovice
 Lesonice
 Holoubek
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 masné krámy
 Jakubov
 Holý mlýn
 Krahulov
 Dalešice
 Litohoř
 akciový pivovar
 Hostákov
 Biskupice
 Hostim
 Biskupice
 smírčí kříž
 Litovany
 Mstěnice
 smírčí kříž
 Vesce
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Kokštejn
 Čalonice
 kostel sv. Barbory
 Krnčice
 Bukovina
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Nárameč
 Nové Syrovice
 Okříšky
 Újezd
 Heraltice
 Pyšel
 Tavíkovice
 Ratíšovice
 Vaneč
 Chaloupky
Základní informace místa
ID místa: 15185
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama