Klášterní městečko Chvalšiny vysazené roku 1293 v místech starší osady, po které dostalo jméno, si dodnes přes četné požáry a devastaci po roce 1945 zachovalo řadu domů gotického původu a především původní půdorys a hmotové uspořádání.
Hlavní obrázek místa
© Ivan Grisa 05/2010
Graficke pismenko Chvalšiny leží na silnici II/166 Kájov - Smědeč. Parkování je možné bez omezení na ploše zdejšího rozlehlého náměstí. Motorista si může užít drobného výletu do historie použitím zdejší čerpací stanice. Autobusové spojení funguje prakticky jen ve všedních dnech, v sobotu sem nejede nic, v neděli tři páry spojů.
Městečko je ideálním východiskem na túry či cyklovýlety po západní části Blanského lesa, které jsou ale vzhledem k terénu poněkud náročnější.
Vzhledem k existenci holandského kempu v severní části městečka se připravte na poněkud "pražské" ceny i kvalitu v obou zdejších restauracích.
Ivan Grisa, 16.5. 2010

  historie

  Městská památková zóna Chvalšiny
  Chvalšiny náležely mezi staré slovanské osady, příslušející do boletického újezdu, který Přemysl Otakar II. věnoval roku 1263 zlatokorunskému klášteru. Ten zde začal v následujících desetiletích provádět intenzivní kolonizační činnost, jejímž vyvrcholením bylo vysazení městečka roku 1293 jako tržního centra oblasti. Za husitských válek se klášterního zboží zmocnili Rožmberkové, kteří městečku věnovali velkou pozornost. Z přelomu 15. a 16.

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 16.5. 2010

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  ostatní
  palác, dům
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Český Krumlov  (CK)
  Chvalšiny