Paleontologická lokalita Travertinová kupa vznikala v období mladších třetihor spodního miocénu před 22 mil. let. Místo je ojedinělé bohatým výskytem miocénních sladkovodních vápenců; nálezy fosilních živočichů a rostlin. Od roku 1989 patří toto místo mezi významné chráněné přírodní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 09/2004
Graficke pismenko Travertinová kupa se nachází v obci Tuchořice vlevo od silnice směrem na Markvarec. U místa je informační tabule, která je vidět přímo ze silnice. Třetihorní travertinová kupa patří mezi významné přírodní památky na území České republiky. Lokalita je chráněna a sběr zkamenělin je vázán na povolení MŽP. Podle informační tabule vznikala travertinová kupa v průběhu mladších třetihor, přesněji ve spodním miocénu ( stupeň eggenburg ), kdy zde panovalo převážně subtropické klima. Travertin se vytvářel chemickou cestou ze silně mineralizovaných vod teplých pramenů. Spolu s travertinem tvoří kupu dále karbonátové nebo uhelné jíly a fosilní půdy. Mezi nejvýznamnější ...
7.11. 2004

  popis

  Travertin se vytvářel chemickou cestou ze silně mineralizovaných vod teplých pramenů. Hromadění vod v blízké jezerní pánvi umožnilo vznik vrstev vápenců. Spolu s travertinem tvoří kupu karbonátové nebo uhelné jíly a fosilní půdy.
  http://www.tuchorice.cz, 30.3. 2012

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  Základní informace místa
  ID místa: 2670
  Typ místa: přírodní scenerie
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?2670
  Uveřejněno: 7.11.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 16' 60.00"
  E 13° 39' 56.00"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Louny  (LN)
  Obec: Tuchořice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu
  *