Gediminas byl litevským velkoknížetem a zakladatelem dynastie. Autorem sousoší litevský umělec Vytautas Kašuba. Bronzová socha na mramorovém podstavci byla odhalena v roce 1996. Po stranách podstavce reliéfní portréty Gediminasových nástupců.
Hlavní obrázek místa
Socha velkoknížete Gediminase v litevském Vilniusu.
© Pavel Vítek 06/2015

Graficke pismenko Vilnius je hlavní město Litvy. Leží v západní části země, 40 km východně od hranic s Běloruskem a asi 315 km od Klajpedy, největšího litevského přístavu u Baltského moře. Sochu velkoknížete Gediminase najdeme v centru města na hlavním náměstí u katedrály sv. Stanislava na ulici Švantaragis.
Pavel Vítek, 8.9. 2020

  historie

  Gediminas, počeštěle Gedymín, byl v letech 1316–1341 litevským velkoknížetem, prvním z dynastie Gediminovců. Používal titulatury král Litevců a Rusů a položil základní kámen k mocenskému postavení Litvy. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jedinců rané litevské historie, byl zodpovědný za budování Vilniusu a za založení dynastie, která později začala vládnout dalším evropským zemím, jako je Polsko, Maďarsko a Čechy. Vitautasovi z rodu

  Pavel Vítek – zdroj: www.govilnius.lt/visit-vilnius/places/monument-to-grand-duke-gediminas, 8.9. 2020

  popis

  Socha velkoknížete Gediminase se nachází na hlavním náměstí a u katedrály. Autorem sousoší je litevský umělec Vytautas Kašuba, který prožil skoro celý život v emigraci. V roce 1992 vyhrál soutěž na sochu Gediminase. Socha pak byla odhalena v roce 1996. Bronz použitý na výrobu sochy darovali litevští pohraničníci, kteří jej zabavili na hranici. Mramorový podstavec sochy je darem vlády Ukrajiny. Vlastní socha byla odlita zdarma v Tallinu. Po

  Pavel Vítek – zdroj: www.govilnius.lt/visit-vilnius/places/monument-to-grand-duke-gediminas, 8.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Litva,
  Načítám seznam míst
  OOO