Raná

národní přírodní rezervace
Raná je výrazná trojvrcholová hora (457 m n. m.) v západní části Českého středohoří. Na jihozápadním vrchu trojkopce se rozkládá národní přírodní rezervace Raná. Raná je též centrem paraglidingu a sportovního létání. Nejkratší přístup ze stejnojmenné obce.
Hlavní obrázek místa
NPR Raná
© Martin Kubík 08/2020
Vlastní území národní přírodní rezervace Raná není ze zákona veřejnosti přístupné, protože jím neprocházejí značené cesty. V nejvyšším bodě se jí však dotýká modrá značka, která vede z Loun a Lenešic, resp. z opačné strany ze vsi Hrádek, která je místní částí obce Raná a leží na silnici II/250 ze Žatce do Rané. Od rozcestníku u rezervace vychází modrá odbočka k nejvyššímu vrcholu Rané (457 m n. m.). Po neznačené stezce lze k rezervaci dojít po jižním úbočí také přímo z obce Raná.
Jiří Špaček, 28.6. 2022
popis

Jedná se o bezlesnatý horský hřbet porostlý xerotermními travinami s občasným výskytem malých suťových polí. Z geologického hlediska je Raná tvořena čedičovou horninou (olivinický nefelinit). Podobně jako v případě sousedních kopců, vznikla vyplněním tektonické trhliny v křídovém útvaru horkým magmatem během sopečné činnosti v období mladších třetihor. Následně došlo k postupnému odnosu měkčích hornin na povrchu a odhalení reliéfu sopečného tělesa. Předmětem ochrany přírody jsou zde teplomilná stepní travinná společenstva s unikátními výskyty vzácných teplomilných a suchomilných živočichů. Mezi typické ranské chráněné rostliny patří koniklec luční český, vzácná teplomilná tráva připomínající jemné peří kavyl Ivanův, ovsíř stepní a hlaváček jarní. Unikátem Rané je speciální forma kavylu – kavyl sličný lysý, známá na celém světě jen odtud. Na Rané je možné vidět největší porost kavylů ve střední Evropě. Nejlepším obdobím je doba…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.6. 2022

historie

Raná je výrazná trojvrcholová hora (457 m n. m.) v západní části Českého středohoří. Na jihozápadním vrchu trojkopce se rozkládá národní přírodní rezervace Raná. Vrch je čedičový solitérní masiv, který se nachází asi 6 km severozápadně od Loun v západní části Českého středohoří. Jedná se o velmi výrazně podlouhlou horu rozloženou ve směru severovýchod–jihozápad v délce asi 1 km. Na severovýchodním úbočí stojí stejnojmenná obec Raná, podle které byl vrch pojmenován. Již v r. 1936 byla na jihozápadním vrchu hory (tzv. „Malé bouli“) zřízena přírodní rezervace o rozloze 1,5 ha pod ochranou státu. Od r. 1951 se rezervace nazývá národní přírodní rezervace Raná. Po svém rozšíření pokrývá prakticky celou vrcholovou partii subvrcholu v jihozápadní části hory o rozloze 9,3 ha.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.6. 2022

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Raná

Místa v okolí

 Oblík
 Lenešice
 Písečný vrch
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 Brník
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Víta
 inundační most
 Bělušice
 kostel sv. Petra
 barokní špitál
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Louny – MPR
 kaple sv. Václava
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Martina
 kostel Matky Boží
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 židovské ghetto
 pivovar
 nová radnice
 Postoloprty
 stará radnice
 Vršovice
 silniční most
 pivovar Liebshausen
 Libčeves
 kostel sv. Vavřince
 Chrámce
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Ferdinanda
 Drahúš
 kaple
 vrch Kamýk
 kostel sv. Jakuba
 vodárenská věž
 Cítoliby
 Korozluky
 Blšany u Loun
 Hradištko
 cihlářská pec
 Nový hrad
 kostel sv. Klimenta
 Bitozeves
 kostel sv. Havla
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Augustina
 sloup sv. Bernarda
 kostel sv. Bernarda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Líska
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Mradice
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 menhir Baba
 kaple Panny Marie
 boží muka
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Mirošovice
 fara
 kostel sv. Vavřince
 Třebívlice
 socha sv. Linharta
 synagoga
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 socha sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 zvonička
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 mlýn na Ohři
 židovský hřbitov
 mlýn
 Pátek
 Hrobčice
 Koštice
 kostel sv. Vavřince
 Zlatník
 menhir Zakletý mnich
 kostel sv. Jiří
 Toužetín
 kamenný kříž
 Lipno
 Hřivčice
 Blešno
 kaple sv. Václava
 Hradišťany
 Šibeník
 Bořeň
 Stekník
 Hřivice
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Staňkovice
 Divice
 Špičák
 Rybňany
 kaple sv. Antonína
 Oltářík
 krematorium
 Velemyšleves
 kaple sv. Anny
 Stradonice
 Travertinová kupa
 Stradonka
 Hetov
 Tuchořice
 Pnětluky
 kostel sv. Václava
 výklenková kaple
 kostel sv. Valentina
 Oldřichův dub
 Hradiště
 Peruc
 Ressl
 Bihlova vila
 Muzeum české vesnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Dobříčany
 Dlažkovice
 Panenský Týnec
 Most
 Most
 Štěpánovská hora
 židovský hřbitov
 Žerotín
 kostel sv. Kateřiny
 Vlastislav
 kaple
 Líčkov
 Skalka
 kaple sv. Blažeje
 Skalka
 Matylda
 socha sv. Prokopa
 kaplička
 zichovecký kromlech
 Milešov
 Ostrý
Základní informace místa
ID místa: 15481
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama