
Zřízení špitálu povolil roku 1437 císař Zikmund a nadal ho majetkem zaniklého kláštera u sv. Anny na levém břehu Ohře. Po roce 1481 byl při něm postaven nový kostelík svaté Máří Magdalény. Roku 1517 původní objekt zničil požár, bezprostředně poté byl postaven nový. Po dalším poškození za třicetileté války byl v letech 1692–98 postaven dnešní objekt. Kostel se naposledy uvádí jako funkční roku 1713, nejpozději za josefínských reforem byl odsvěcen a roku 1834 zbořen. Špitál plnil svou funkci ještě v 19. století, později se stal obytným domem. Po roce 1945 zpustl, přesto přežil likvidaci Žateckého předměstí (Lázně) na přelomu 60. a 70. let 20. století a je tak jediným nekostelním objektem, který se zde zachoval. Po roce 1990 byl upraven na luxusní hotel.
Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.