Poutní kapli navrhl slavný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Postavena byla někdy v první polovině 18. století ( snad 1735 či 1745) nákladem Jana Václava z Bubna a Litic .Spolu s křížovou cestou z roku 1883 a barokní poustevnou tvoří zajímavou dominantu vrchu Kalvárie severně od Radnic.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
Graficke pismenko První zmínka o Radnicích z roku 1336 uvádí, že byly prodány králem Janem Lucemburským Petrovi z Rožmberka (červená pětilistá růže je dodnes ve znaku města). Najdeme zde řadu památek - zámek (dnes zdevastovaný a nepřístupný), barokní kostel sv. Václava, křížovou cestu nad městem, řadu drobných sakrálních památek, dva zaniklé pivovary, ale i zbytky židovského ghetta a poměrně daleko od města i dobře zachovalý židovský hřbitov.
Město je snadno dostupné jak individuální, tak veřejnou dopravou - končí zde vlaková trať z Plzně, autobusové spojení je zde s Plzní, Rokycany, Zbirohem a dalšími místy. Městem prochází cyklotrasa a dvě značené turistické trasy. Přímo kolem kaple prochází červená turistická značka.
7.9. 2019

  historie

  Hodnotnou poutní kaplí navrhl slavný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Postavit ji nechal v první polovině 18. století (některé zdroje uvádějí rok 1735, jiné 1745) Jan Václav z Bubna a Litic . Budova je v základu čtvercová s polokruhovým presbytářem. Loď je sklenuta plackou, presbytář konchou; sakristie plackou na lunetách. Na průčelí jsou dvě sochy světců – svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého. Hlavní oltář Panny Marie byl

  Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a www.mestoradnice.cz), 7.9. 2019
  Základní informace místa
  ID místa: 14383
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?14383
  Uveřejněno: 7.9.2019
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 51' 37.75"
  E 13° 36' 38.56"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Rokycany  (RO)
  Obec: Radnice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu