V r. 1723 získal starší opevněně sídlo ze 16. století císařský lékař Matthias von Suttner, který jej nechal podle plánů Josefa Emanuela Fischera von Erlach barokně přestavět. Po r. 1945 zůstal dlouho opuštěn a následně byl v r. 1975 vykraden. Před r. 1998 částečně opraven pro kulturní akce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Kirchstetten je místní částí městyse Neudorf bei Staatz v okrese Mistelbach v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavními dominantami a architektonickými památkami Kirchstettenu je římskokatolický filiální kostel sv. Ducha a barokní zámek. Zámecký areál bývá přístupný veřejnosti pouze v letních měsících v době konání koncertů vážné hudby. Jižně od kostela stojí ve výklenku v zámecké zdi socha sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 18. století. Na toskánském pilíři u západního vchodu je postava sv. Jana z přelomu 18. a 19. století.
Luděk Vláčil, 22.6. 2019
historie

Ves Kirchstetten se prvně uvádí v dokumentech z roku 1161. Již v 16. století zde stálo čtyřkřídlé opevněné šlechtické sídlo chráněné vodním příkopem a hradbou. V roce 1723 zámek získal lékař císaře Karla VI. (1685–1740) Matthias von Suttner, který jej nechal podle plánů Josefa Emanuela Fischera von Erlach (1693–1742) přestavět na trojkřídlé barokní sídlo. Komplex nového zámku ve tvaru písmene U doplňoval přilehlý hospodářský dvůr a rozsáhlý park. V letech 1750-1752 namaloval významný rakouský pozdně barokní malíř Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) v tanečním sále zámku stropní fresku Vítězství pravdy nad časem. Jedná se o jeho první zdokumentované dílo. Na předních stěnách sálu jsou dva velkoformátové obrazy zobrazující rodinu Suttnerů, které namaloval rokokový malíř František Antonín Palko (1717–1766). Na počátku 20. století zámek několikrát navštívila publicistka a spisovatelka baronka Bertha von Suttner rozená hraběnka Kinská…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kirchstetten_(zámek), http://www.neudorf.co.at/system/web/zusatzseite.aspx?m a další, 22.6. 2019

Půdorys místa

zámecký areál, -v levo hospodářské budovy - uprostřed zámek -v pravo novodobá přístavba
zdroj:https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 Falkenstein
 boží muka
 Staatz
 boží muka
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Loosdorf
 Hanselburg
 kostel sv. Kunhuty
 Hagenberg
 kostel sv. Oldřicha
 Mikulov
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Sedlec
 Svatý kopeček
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 U Křížku
 Wenzersdorf
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 Emin zámek
 Dyjákovice
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kamenný kruh
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
Základní informace místa
ID místa: 14216
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama