V r. 1723 získal starší opevněně sídlo ze 16. století císařský lékař Matthias von Suttner, který jej nechal podle plánů Josefa Emanuela Fischera von Erlach barokně přestavět. Po r. 1945 zůstal dlouho opuštěn a následně byl v r. 1975 vykraden. Před r. 1998 částečně opraven pro kulturní akce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Kirchstetten je místní částí městyse Neudorf bei Staatz v okrese Mistelbach v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavními dominantami a architektonickými památkami Kirchstettenu je římskokatolický filiální kostel sv. Ducha a barokní zámek. Zámecký areál bývá přístupný veřejnosti pouze v letních měsících v době konání koncertů vážné hudby. Jižně od kostela stojí ve výklenku v zámecké zdi socha sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 18. století. Na toskánském pilíři u západního vchodu je postava sv. Jana z přelomu 18. a 19. století.
Luděk Vláčil, 22.6. 2019
historie

Ves Kirchstetten se prvně uvádí v dokumentech z roku 1161. Již v 16. století zde stálo čtyřkřídlé opevněné šlechtické sídlo chráněné vodním příkopem a hradbou. V roce 1723 zámek získal lékař císaře Karla VI. (1685–1740) Matthias von Suttner, který jej nechal podle plánů Josefa Emanuela Fischera von Erlach (1693–1742) přestavět na trojkřídlé barokní sídlo. Komplex nového zámku ve tvaru písmene U doplňoval přilehlý hospodářský dvůr a rozsáhlý park. V letech 1750-1752 namaloval významný rakouský pozdně barokní malíř Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) v tanečním sále zámku stropní fresku Vítězství pravdy nad časem. Jedná se o jeho první zdokumentované dílo. Na předních stěnách sálu jsou dva velkoformátové obrazy zobrazující rodinu Suttnerů, které namaloval rokokový malíř František Antonín Palko (1717–1766). Na počátku 20. století zámek několikrát navštívila publicistka a spisovatelka baronka Bertha von Suttner rozená hraběnka Kinská…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kirchstetten_(zámek), http://www.neudorf.co.at/system/web/zusatzseite.aspx?m a další, 22.6. 2019

Půdorys místa

zámecký areál, -v levo hospodářské budovy - uprostřed zámek -v pravo novodobá přístavba
zdroj:https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 Falkenstein
 boží muka
 Staatz
 boží muka
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Loosdorf
 Hanselburg
 kostel sv. Kunhuty
 Hagenberg
 kostel sv. Oldřicha
 Mikulov
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Šebestiána
 Sedlec
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 U Křížku
 Wenzersdorf
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 Emin zámek
 Dyjákovice
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
Základní informace místa
ID místa: 14216
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama