V r. 1723 získal starší opevněně sídlo ze 16. století císařský lékař Matthias von Suttner, který jej nechal podle plánů Josefa Emanuela Fischera von Erlach barokně přestavět. Po r. 1945 zůstal dlouho opuštěn a následně byl v r. 1975 vykraden. Před r. 1998 částečně opraven pro kulturní akce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Kirchstetten je místní částí městyse Neudorf bei Staatz v okrese Mistelbach v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavními dominantami a architektonickými památkami Kirchstettenu je římskokatolický filiální kostel sv. Ducha a barokní zámek. Zámecký areál bývá přístupný veřejnosti pouze v letních měsících v době konání koncertů vážné hudby. Jižně od kostela stojí ve výklenku v zámecké zdi socha sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 18. století. Na toskánském pilíři u západního vchodu je postava sv. Jana z přelomu 18. a 19. století.
Luděk Vláčil, 22.6. 2019
historie

Ves Kirchstetten se prvně uvádí v dokumentech z roku 1161. Již v 16. století zde stálo čtyřkřídlé opevněné šlechtické sídlo chráněné vodním příkopem a hradbou. V roce 1723 zámek získal lékař císaře Karla VI. (1685–1740) Matthias von Suttner, který jej nechal podle plánů Josefa Emanuela Fischera von Erlach (1693–1742) přestavět na trojkřídlé barokní sídlo. Komplex nového zámku ve tvaru písmene U doplňoval přilehlý hospodářský dvůr a rozsáhlý park. V letech 1750-1752 namaloval významný rakouský pozdně barokní malíř Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) v tanečním sále zámku stropní fresku Vítězství pravdy nad časem. Jedná se o jeho první zdokumentované dílo. Na předních stěnách sálu jsou dva velkoformátové obrazy zobrazující rodinu Suttnerů, které namaloval rokokový malíř František Antonín Palko (1717–1766). Na počátku 20. století zámek několikrát navštívila publicistka a spisovatelka baronka Bertha von Suttner rozená hraběnka Kinská…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kirchstetten_(zámek), http://www.neudorf.co.at/system/web/zusatzseite.aspx?m a další, 22.6. 2019

Půdorys místa

zámecký areál, -v levo hospodářské budovy - uprostřed zámek -v pravo novodobá přístavba
zdroj:https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 Falkenstein
 boží muka
 Staatz
 boží muka
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Loosdorf
 Hanselburg
 kostel sv. Kunhuty
 Hagenberg
 kostel sv. Oldřicha
 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Sedlec
 kaple sv. Šebestiána
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 U Křížku
 Wenzersdorf
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 Emin zámek
 Dyjákovice
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
Základní informace místa
ID místa: 14216
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama