Zřícenina tvrze z 2. pol. 13. stol. R. 1318 se zmiňuje Beneš z Martinic. Po požáru na konci 14. stol. byla tvrz přestavěna a rozšířena, v držení rodu až do konce 15. stol. Poté připojena k panství Vrchotových Janovic a r. 1549 se uvádí pustá. V 19. stol. z velké části rozebrána na stavební materiál.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 11/04/2004
Nejlepší přístup je z návsi. Postavíte-li se čelem ke kostelu, po pravé ruce máte řadu asi tří domků se zahrádkami. Za posledním z nich je nenápadná ulička vedoucí přímo ke tvrzi.
11.4. 2004
historie

Někdy ve druhé polovině 13. století byla v Martinicích postavena tvrz poprvé připomínána roku 1318 v přídomku Beneše z Martinic, jehož rodu náležela tvrz až do konce 15. století. Po připojení k Vrchotovým Janovicím v 16. století ztrácí existence tvrze smysl a již roku 1549 se uvádí jako pustá. Její zříceniny se z větší části dochovaly až do 19. století, na jehož konci byla z větší části rozebrána a materiál použit na okolní stavby. Jednoduchá tvrz vymezená kruhovou hradbou zesílenou opěráky obsahovala dvě jednodušší drobné stavby. Při přestavbě po požáru na konci 14. století byla od jihu předsazena mohutná snad obytná věž, vnitřní zástavba byla rozšířena na tři křídla svírající mezi sebou stísněné nádvoří. Starou hradbu zesílily dvě drobné čtverhranné věžice.

Pavel Zany Komárek, 11.4. 2004

Půdorys místa

Zjištěný půdorys
Tvrze středních Čech (1984)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Beztahov
 kostel sv. Martina
 Křešice
 Vrchotovy Janovice
 Dobrohošť
 Boží hrob
 Kouty
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Smilkov
 Votice
 kostel sv. Václava
 Vojkov
 židovský hřbitov
 Lovčice
 židovský hřbitov
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Olbramovice
 Buchov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Štětkovice
 morová kaplička
 Nové Mitrovice
 Měšetice
 Staré Mitrovice
 kostel sv. Jeronýma
 Lidkovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Uhřice
 Neustupov
 Miličín
 Nedrahovice
 Suchdol
 Miličín
 Červený Hrádek
 Zvěřinec
 Jetřichovice
 Vrchotice
 Stajice
 Vlčkovice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Drahoušek
 nová radnice
 Obětní kámen
 Libenice
 Jankov
 kostel sv. Lukáše
 Doubravice
 Chlístovské menhiry
 Památník Josefa Suka
 Osečany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Ústupenice
 Tvoršovice
 Odlochovice
 Vysoký Chlumec
 Líšno
 kaple Panny Marie
 špýchar
 Příčovy
 Kňovice
 Popovice
 Tloskov
 kostel sv. Jakuba
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Kozí Hřbet
 Radíč
 Příčovy
 Kožlí
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Neštětická hora
 boží muka
 Borotín
 dvůr Borotín
 vodní mlýn
 Kovářka
 Nemyšl
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Nadějkov
 kostel sv. Prokopa
 Nalžovice
 Červenka
 Hrazany
 hřebčín Pecínov
 Nalžovické Podhájí
 Obděnice
 Ostromeč
 kaple Panny Marie
 Jemniště
 Drtinova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 1546
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama