Hřbitov z první pol. 18. stol. s 250 cennými náhrobky barokního a klasicistního typu. Nejstarší čitelný náhrobek je z r. 1736. Většina novějších náhrobníků je poničena.
Hlavní obrázek místa
© Jakub Kostur, 5/2007
Pokud se rozhodnete vydat se na velmi romantický židovský hřbitov, nejlepší cesta je silnicí z Dlouhého Újezdu směrem na Žebráky. Asi po 200 metrech za Dlouhým Újezdem je odbočka na polní cestu doprava. Po této polní cestě se vydejte asi 500 metrů, než projdete nejužším místem lesa. Pak už jen stačí přejít louku do protějšího lesa a jste tam. Asi 4,5 kilometru odtud po silnici na Žebráky se nachází bývalá obec Pořejov, kdy je taktéž židovský hřbitov a zřícenina kostela sv. Anny.
Jakub Kostur , 29.1. 2009
historie

Hřbitov v lese asi půl kilometru západně od obce byl založen nejpozději v první třetině 18. století. Zachovalo se na něm 250 náhrobků barokního a klasicistního typu. Nejstarší čitelný náhrobek je z r. 1736. Zvláště pozoruhodná je skupina 180 žulových náhrobníků z období od poloviny 18. století do poloviny 19. století, nacházející se v jižní – starší – části hřbitova. V novodobé části hřbitova je většina náhrobníků poničena.

Milan Caha (Zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 5.2. 2009

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Dlouhý Újezd

Místa v okolí

 Tachov
 městské opevnění
 jízdárna
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Pernolec
 Lesná
 Nové Sedliště
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka
 Přimda
 Ostrůvek
 Velké Dvorce
 Milíře u Rozvadova
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Jánský zámek
 kostel sv. Apoleny
 Broumov
 Planá
 židovský hřbitov
 Diana
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 7363
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama