Vesnická památková zóna Kamenická Stráň chrání vzácně dochovaný soubor roubených a hrázděných lužických domů z 18.–20. století, jen minimálně narušených nevhodnými modernisacemi. Ves nebyla ve větší míře zasažena ani chatovými novostavbami.
Hlavní obrázek místa
Domy čp. 8 (vlevo) a 46
© Ivan Grisa 11/2009
Kamenická Stráň (součást obce Růžová) stojí vysoko nad levým břehem Kamenice severně od dominanty širokého okolí: Růžovského vrchu (619 m n. m.). Silniční spojení po místní komunikaci z Růžové, veřejná doprava nejblíže tamtéž (autobusová linka Děčín - Janov, i ve volných dnech). Přes ves prochází naučná stezka Růžová a žlutá turistická značka ze Srbské Kamenice přes Růžovský vrch a Kamenickou Stráň k Dolskému mlýnu (nádherná, vzhledem ke značným výškovým rozdílům poměrně náročná).
Ivan Grisa, 23.11. 2009
historie

Vesnická památková zóna Kamenická Stráň

Ves Kamenická Stráň (původně Neudorf – Nová Ves, později Neudorf Kamnitzer – Nová Ves Kamenická, později Kamnitzleiten – Kamenická Stráň) se poprvé písemně připomíná až roku 1614, její původ se ale předpokádá nejpozději na přelomu 15. a 16. století. Stojí v blízkosti hrany strmého levého břehu Kamenice, která teče asi o 150 m níže. Na katastru Kamenické Stráně se nachází i zřícenina Dolského mlýna (viz heslo). Současná převažující dřevěná zástavba pochází z 18. a 19. století. Jedná se většinou o přízemní domky se zděnou hospodářskou a roubenou obytnou částí s podstávkou, která nese podkroví s bedněnými štíty. Několik objektů je vybaveno hrázděným patrem. Spíše výjimečně se dochovala hospodářská roubená stavení. Na některých částečně dřevěných stavbách nacházíme vlivy pozdního 19. století až secese na počátku století dvacátého. Z doby mezi lety 1900–1930 najdeme ve vsi i objekty zděné, kterých se modernizační zásahy dotkly…  číst dále

Ivan Grisa, dle Jan Pešta: Encyklopedie českých vesnic, díl IV. Ústecký kraj, Libri 2009, 23.11. 2009

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Růžová

Místa v okolí

 Dolský mlýn
 Růžovský vrch
 Pastevní vrch
 Šauenštejn
 evangelický kostel
 Růžová
 skalní kaple
 kostel sv. Václava
 rozhledna Janov
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Arnoltice
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Bynovec
 Trpasličí jeskyně
 Rynartice
 Na Tokáni
 Suchá Kamenice
 Winterstein
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Belveder
 Salhausenovský dům
 Niedermühle
 akvadukt
 Bratrský oltář
 Česká Kamenice
 Sokolí vrch
 Dolní Chřibská
 kamenný most
 Markvartice
 Frienstein
 Studenec
 Weifberg
 Neuer Wildenstein
 Kamenice
 Zlatý vrch
 Brtnický hrádek
 starokatolický kostel
 Jeskyně víl
 Kyjovský hrad
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Vlčí Hrádek
 křížová cesta
 bývalá radnice
 Tyršův most
 Šternberk
 Děčín
 Konojedovský dům
 řetězová lávka
 Pastýřská stěna
 Schönfeldovský dům
 Staroměstský most
 železniční most
 Tanečnice
 kostel sv. Anny
 ZOO Děčín
 kostel sv. Václava
 Podmokly
 Ploučnická vyhlídka
 Podmokly
 hlavní nádraží
 synagoga
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Dlouhý Důl – VPZ
 ovčí můstek
 Schönbuch
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Velký Chlum
 Vlčí hora
 Ostrý
 Zahrady
 socha lva
 Panská skála
 Velká Bukovina
 dům U Frinda
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Bynov
 Volfartice
 Žandov
 kostel sv. Vavřince
 Dymník
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 8560
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama