Nejstarší vyhlídka Českého Švýcarska na skalném ostrohu asi 130 m nad hladinou Labe, kterou nechal vybudovat František Karel Clary-Aldringen v letech 1701-11.
Hlavní obrázek místa
© Václav Čermák 05/2004
Belveder je vyhlídka vybudovaná na skalním ostrohu asi 130 m (někde se uvádí i 160 m) nad hladinou Labe. Je to nejstarší vyhlídka Českého Švýcarska. Vyhlídka Belveder je přístupná z Labské Stráně po červeně značené turistické cestě. Z vyhlídkové terasy je nádherný výhled do údolí řeky Labe a na okolní skalní útvary.
L.P., 13.3. 2006
historie

Vyhlídkovou terasu nechal postavit František Karel Clary-Aldringen v letech 1701-11 a její vznik je úzce spjat s panstvím v Bynovci, které bylo v 18. stol. v majetku rodiny Clary-Aldringenů. Vyhlídka byla spojena se zámkem 4 km dlouhou kočárovou cestou. Při vyhlídce byla vybudována ještě salla terrena v podobě grotty (umělé jeskyně) zdobená vysokým arkádovým obloukem zakončeným divadelní maskou. Když v roce 1839 k ní byla postavena přístupová schodišťová cesta, byla divadelní maska nahrazena znakem Clary-Aldringenů. Jde o práci malíře J. Hegenbarta z Labské. Místo sloužilo k odpočinku panstva a pořádaly se zde různé hudební a divadelní produkce. V květnu 1791 byla jedna z budov při zámku v Bynovci zasažena bleskem a požár se rozšířil i na zámek. Od té doby začala nová éra vyhlídky Belveder. Zámek byl sice brzy obnoven, ale šlechta ztratila o místo s vyhlídkou zájem. Naopak vzrůstal…  číst dále

L.P., 13.3. 2006

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Labská Stráň

Místa v okolí

 Suchá Kamenice
 Arnoltice
 rozhledna Janov
 Bynovec
 Růžová
 evangelický kostel
 Sokolí hnízdo
 Pastevní vrch
 Pravčická brána
 Frienstein
 Tyršův most
 bývalá radnice
 Pastýřská stěna
 Děčín
 řetězová lávka
 Winterstein
 ZOO Děčín
 Růžovský vrch
 železniční most
 Sokolí vrch
 Podmokly
 synagoga
 evangelický kostel
 Staroměstský most
 hlavní nádraží
 ovčí můstek
 Podmokly
 Neuer Wildenstein
 Bynov
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Šauenštejn
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Velký Chlum
 skalní kaple
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 Markvartice
 kostel sv. Martina
 Jílové
 kostel sv. Vavřince
 Rudolfův kámen
 evangelický kostel
 Lilienstein
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 Vilemínina stěna
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 Ploučnická vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Niedermühle
 Königstein
 Weifberg
 Na Tokáni
 Tanečnice
 Rynartice
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Tiské stěny
 evangelický kostel
 Bratrský oltář
 Ostrý
 kostel sv. Anny
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Altrathen
 hrobka rodiny Botschen
 kostel sv. Mikuláše
 Neurathen
 Bastei
 Schönstein
 kostel sv. Václava
 Libouchec
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Martina
 Wehlen
 Velká Bukovina
 Žandov
 kostel Všech Svatých
Základní informace místa
ID místa: 3977
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama