Renesanční tvrz postavena v letech 1591-1605 Günterem z Bünau na místě původního hamru. Po bělohorské porážce se v roce 1628 stává majetkem Kryštofa Šimona z Thunu. Dále sloužila k hospodářským účelům. V rozmezí let 1835 -1861 zde byla tkalcovna. Po roce 1945 majetkem Lesního závodu v Děčíně.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 5/2011
Tvrz stojí přímo u silnice I/13, ve směru z Děčína vlevo. Z centra města je dosažitelná linkami MHD 2 a 445. Z Bynova lze vystoupat na nedaleký Děčínský Sněžník.
Ivan Grisa, 28.6. 2008
popis

"Rytířské sídlo se třemi místnostmi, komorami a dvěma sklepy, k níž přináležela stodola a stáje pro dobytek". Tak je objekt popsán při dělení majetku v roce 1652. Tvrz je velká obdélná budova na severu rozšířena, patrová část je kryta je je valbovou střechou, jižní křídlo sedlovou. Vstup s portálem a erbem rytířů z Bynova a letopočtem 1605. Místnosti jsou zaklenuty valenými klenbami s lunetami, či křížovými valenými klenbami.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí I, Argo 1997, 31.10. 2012

historie

Vesnice Bynov na rozdíl od ostatních vsí, které dnes patří k Děčínu je poměrně mladá. V první pol. 16. století zde stál pouze hamr, první zmínka potvrzující jeho existenci je ze třicátých let 16. století kdy jeho majitel Hanuš ze Salhausen ho prodává Rudolfovi z Bünau a Bynova. Rudolfův nástupce Günther zde staví poplužní dvůr. V závěti své manželce v roce 1588 Markétě z Bredova píše: "na dvoru poplužním s popluží, kterýž slove Pinveyt, s hamrem železným, kdež se železo děla s příslušenstvím". Po smrti Jindřicha ml. z Bünau v roce 1591 se stává majetkem jeho bratra Günthera, který zde nechává postavit sídlo, dostavěné v roce 1605 (viz letopočet na portálu). Po smrti Günthera z Bünau se panství dostalo pod správu statku Šenštejn, od roku 1626 opět samostatné. V roce 1628 byl spolu s dalším majetkem rytířů Bünau, kteří museli z náboženských důvodů emigrovat, prodán Kryštofovi Šimonovi z Thunu.…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí I, Argo 1997, Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku III, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 30.10. 2012

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín IX-Bynov

Místa v okolí

 ovčí můstek
 evangelický kostel
 synagoga
 ZOO Děčín
 hlavní nádraží
 Podmokly
 Pastýřská stěna
 železniční most
 Podmokly
 Tyršův most
 řetězová lávka
 Děčín
 kostel sv. Václava
 bývalá radnice
 Staroměstský most
 vila Waldstein
 Jílové
 kostel sv. Vavřince
 Velký Chlum
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Vojtěcha
 Sokolí vrch
 kostel sv. Martina
 Vrabinec
 Libouchec
 Belveder
 kostel sv. Anny
 Bynovec
 Tiské stěny
 kostel sv. Anny
 Schönstein
 Těchlovice
 Blansko
 Arnoltice
 Suchá Kamenice
 Mojžíř
 kostel Všech Svatých
 větrný mlýn
 Růžová
 Janov
 Kozí vrch
 rozhledna Janov
 Vraty (Rattenstein)
 pomník T. G. Masaryka
 Ploučnická vyhlídka
 evangelický kostel
 nová radnice
 Chotkovská hrobka
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Schönfeldovský dům
 kostel sv. Václava
 Růženka
 Velké Březno
 křížek U Jánika
 Císařská rozhledna
 Velké Březno
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Březno
 Buková hora
 Svádov
 Ostrý
 kostel sv. Floriána
 Erbenova vyhlídka
 Krásné Březno
 kostel sv. Josefa
 skalní kaplička
 Kohout
 Varta
 Růžovský vrch
 Habrovice
 Leština
 kamenný most
 Markvartice
 ZOO Ústí nad Labem
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Mariánský most
 Zubrnice
 Benešův most
 kostel apoštola Pavla
 Střekovská vyhlídka
 Frienstein
 městské museum
 městské divadlo
 nemocnice
 městské lázně
 kostel sv. Mikuláše
 Dolský mlýn
 kombinovaný most
 železniční most
 evangelický kostel
 Klíšský dvůr
 Větruše
 bývalá pošta
 popraviště
 Pruský pomník
 Střížovický vrch
 Winterstein
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Náčkovice
 obecní studna
 Šauenštejn
 Strážný vrch
 kostel sv. Josefa
 kostelní věž
 pomník bitvy u Ústí
Základní informace místa
ID místa: 6411
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama