Kostel sv. Františka Xaverského postavený v letech 1787–1788 na místě obecní kaple v Bělé patří mezi počiny, které měly lépe zpřístupnit duchovní úkony obyvatelům obcí, prudce se rozvíjejících díky vzniku prvních manufaktur. Po roce 1945 zchátral, od roku 2000 začaly kroky k jeho záchraně.
Hlavní obrázek místa
Děčín-Bělá
© Creative Commons 06/2017
Příjezd do Děčína-Bělé od silnice I/13 (Teplická ulice) umožňuje Saská ulice. Po ní lze dojet až k samotnému kostelu. Od hlavního nádraží sem jezdí linka 12 místní MHD. Kostel je vzhledem ke svému stavu přístupný jen velmi sporadicky, o termínech se informujte na kontaktu.
Ivan Grisa, 8.4. 2010
historie

Císař Josef II. dbal na to, aby se jeho poddaným lépe zpřístupnily náboženské úkony. Proto nechal z náboženského fondu, dotovaného z výnosů prodeje majetku zrušených klášterů, kostelů a kaplí stavět nové svatostánky v místech, kde narostl počet obyvatel díky začínající průmyslové výrobě. Jednou z takových lokalit byla i obec Bělá, která se nachází v údolí levého přítoku Jílovského potoka severozápadně od Podmokel. Ta byla přifařena k Rozbělesům, kam bylo nutno jít více než hodinu pěšky. Na místě obecní kaple proto v letech 1787–1788 postavil stavitel J. W. Kosch pozdně barokní kostel, roku 1789 pak východně od něj sídlo lokalisty, neboť samostatnou farností se Bělá stala až roku 1852. Po vyhnání původního obyvatelstva roku 1946 kostel postupně chátral. V letech 1960–1961 došlo sice k opravě střechy, další desetiletí byla však stavba zanedbána. Teprve od roku 2000 začaly kroky, směřující k její záchraně. Roku 1993 sem byly…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky http://rkf.dc.podmokly.sweb.cz/Cz_121.htm, 8.4. 2010

Ústecký kraj, Děčín X-Bělá

Místa v okolí

 Bynov
 ovčí můstek
 evangelický kostel
 ZOO Děčín
 synagoga
 Podmokly
 Pastýřská stěna
 hlavní nádraží
 Tyršův most
 železniční most
 řetězová lávka
 Děčín
 Podmokly
 vila Waldstein
 bývalá radnice
 Staroměstský most
 kostel sv. Václava
 Jílové
 socha sv. Vojtěcha
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Sokolí vrch
 Belveder
 Bynovec
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Arnoltice
 Suchá Kamenice
 Vrabinec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Libouchec
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Růžová
 Janov
 větrný mlýn
 Těchlovice
 evangelický kostel
 rozhledna Janov
 Schönstein
 Blansko
 Růženka
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Ploučnická vyhlídka
 Mojžíř
 kostel Všech Svatých
 skalní kaplička
 Vraty (Rattenstein)
 Růžovský vrch
 Kozí vrch
 Chotkovská hrobka
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Václava
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Ostrý
 kamenný most
 Markvartice
 kostel sv. Václava
 Buková hora
 Velké Březno
 Kohout
 křížek U Jánika
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Březno
 Velké Březno
 Císařská rozhledna
 kostel sv. Martina
 Svádov
 Frienstein
 Dolský mlýn
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 Krásné Březno
 Leština
 Erbenova vyhlídka
 Varta
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Habrovice
 Winterstein
 evangelický kostel
 ZOO Ústí nad Labem
 skalní kaple
 Šauenštejn
 kostel sv. Václava
 Neuer Wildenstein
 Königstein
 Mariánský most
 zvonice
 Benešův most
 kostel apoštola Pavla
 Střekovská vyhlídka
 nemocnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 městské museum
 městské divadlo
 městské lázně
 kombinovaný most
 železniční most
 Klíšský dvůr
 Větruše
 popraviště
 Strážný vrch
 Střížovický vrch
 obecní studna
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Husovo náměstí 99/13
405 02 Děčín IV
Tel: 412 531 582
http://rkf.dc.podmokly.sweb.cz/
RKF.DC.Podmokly@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9001
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama