Pila poprvé zmiňována v roce 1547. V letech 1646 až 1848 majetek Puttrichů, poté v rukou Dreßlerů do roku 1891. Mlýn poškozen povodní v roce 1927. Mletí zastaveno v roce 1922, dřevovýroba v roce 1982.
Hlavní obrázek místa
Pohled na mlýn od západu.
© Pavel Semple, 09/2017
Bývaly vodní mlýn a pila Niedermühle (Dolní mlýn) se nachází v Národním parku Saské Švýcarsko. Stojí na německé straně řeky Křinice (Kirnitzsch) přímo u české hranice. Pěší přístup je po turistických cestách z vesnice Hinterhermsdorf ve vzdálenosti přibližně 3 km a nebo z Kyjova u Krásné Lípy údolím Křinice (7 km). Řeku a hranici je možno přejít po mostě v bývalé vesnici Zadní Doubice. Další most je přímo pod mlýnem cestou od turistického rozcestí U Vlčí desky. Přibližně 1 km jižně od mlýna po proudu řeky je malá přehrada Obere Schleuse, na níž je v létě možnost plavby v pramicích (z německé strany řeky).
Pavel Semple, 17.6. 2018
historie

První písemný záznam je v knize Hohnsteiner Amtserbbuch z roku 1547. V roce 1575 se jistý Hans Holfeld zodpovídal z různých obvinění, která proti němu byla vznesena v Hinterhermsdorfu. Hans a jeho švagr každý drželi jednu dvanáctinu podílu ve vlastnictví pily. V roce 1592 je na mapě vyznačena pila pod názvem Brettmühle der Hermansdorfer Baurn (Pila hermansdorfských farmářů). V 17. stol. byl mlýn označován jako Niedermühle. Občas byl ale znám také pod jménem Forstermühle. Na české straně hranice byl znám jako Saský mlýn. Až do začátku 17. stol. šlo ale jen o pilu, vždy s několika vlastníky. Výše uvedený Hans Holfeld požádal v roce 1583 o povolení k výstavbě mlýnu na mletí mouky u pily Niedermühle. To mu bylo ale nejspíše zamítnuto, poněvadž o pár let později postavil mlýn na české straně řeky Křinice, naproti jejímu soutoku s potokem Heidelbach (Český mlýn, také zvaný Střední mlýn, německy Mittelmühle).…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (www.niedermuehle-hinterhermsdorf.de/geschichte.html, www.hemm.cz/doubice.html), 17.6. 2018

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 Brtnický hrádek
 Weifberg
 Šternberk
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 Na Tokáni
 Kyjovský hrad
 Rudolfův kámen
 Šauenštejn
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Mikuláše
 Dlouhý Důl – VPZ
 Vlčí hora
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Schönbuch
 Tanečnice
 Zahrady
 Dolní Chřibská
 akvadukt
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Winterstein
 Dolský mlýn
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 socha lva
 skalní kaple
 dům U Frinda
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Neuer Wildenstein
 kostel sv. Josefa
 Růžovský vrch
 Dymník
 evangelický kostel
 Pastevní vrch
 Frienstein
 Studenec
 rozhledna Janov
 kostel sv. Václava
 Lipová
 evangelický kostel
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 Růžová
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Zlatý vrch
 Bratrský oltář
 Arnoltice
 Světlík
 evangelický kostel
 Suchá Kamenice
 kamenný most
 Rumburk
 morový sloup
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Bynovec
 Belveder
 Křížová hora
 Jedlová
 Kamenice
 kostel sv. Martina
 křížová cesta
 Tolštejn
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Sokolí vrch
 starokatolický kostel
 Kamzičí studánka
 Klíč
 bývalá radnice
 Tyršův most
 Pastýřská stěna
Základní informace místa
ID místa: 13872
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama