Pozdně barokní kostel z l. 1754–63 s obdélnou lodí a pravoúhlým závěrem, ke kterému přiléhá hranolová věž. Dřívější dřevěný kostel připomínán již r. 1612. U kostela se nachází hřbitov a márnice. Sochy uvnitř kostela jsou dokladem kultu českých národních světců v poněmčeném pohraničí.
Hlavní obrázek místa
kostel s hřbitovem od JV
© Rodochrozit, 06/2011
Orlické Záhoří se nachází v údolí Divoké Orlice na česko-polské hranici, mezi hřebeny Orlických a Bystřických hor. Divoká Orlice pramení asi 1,5 km za Trčkovem v polských lesích. Název obce Orlické Záhoří vznikl v roce 1951 sloučením dříve samostatných obcí Trčkov, Bedřichovka, Zelenka, Jadrná, Černá Voda a Kunštát v Čechách. Sklářství v minulosti proslavilo tento kraj nejvíce. V Kunštátě čp. 93 žil a pracoval Ignác Preissler, významný barokní malíř skla a porcelánu. Pod Bedřichovkou v sedmdesátých letech 19. století stály základy sklárny – chodily jsme tam s kamarádkou na "barevné kameny". Dodnes je mám schované. Po sklárně není v současnosti ani památky. V obci je otevřený hraniční přechod do Polska pro pěší, cyklisty a osobní vozidla do 3,5 t. V celé oblasti jsou velmi dobré podmínky pro turistiku, jízdu na kole, v zimním období můžete využívat vleky a běžecké trasy. Nejkrásnější je hřebenovka na běžkách od Masarykovy chaty na Šerlichu na Pěticestí – zde je k vidění řada nejrůznějších pohraničních opevnění z let 1936–1938.
Rodochrozit, 22.6. 2011
popis

Pozdně barokní kostel sv. Jana Křtitele z let 1754–1763, kterému předcházel kostel dřevěný, uváděný už v roce 1612. Kostel je jednolodní, obdélníkový se zaoblenými rohy. Hranolová věž se šindelovou střechou přiléhá k pravoúhlému presbytáři. Lze zde spatřit fresky z 2. poloviny 19. století. Zařízení kostela je barokně-klasicistní, pocházející z doby kolem roku 1770. Hlavní oltář se sochami sv. Jana Nepomuckého, Zikmunda, Václava a Vojtěcha je zajímavým dokladem uctívání českých národních světců v poněmčeném pohraničí. Můžeme zde vidět i malý obraz Madony s Ježíškem. V lodi jsou dva pseudorománské oltáře. U kostela se nachází jednolodní, obdélníková, plochostropá márnice se šindelovou valbovou střechou, údajně je to zdejší původní kostel. Pozdně gotická Kalvárie z roku 1500 byla přenesena do kostela sv. Kříže v Klášterci nad Orlicí – původně stála v márnici na hřbitově.

Rodochrozit - podle UPČ E. Pocheho, 22.6. 2011

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Orlické Záhoří

Místa v okolí

 kostel sv. Antonína
 Na Velké Deštné
 Fort Wilhelma
 Anenský vrch
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Šerlišský mlýn
 pevnost Hanička
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 Hlodný
 kaple Panny Marie
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 fara
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 kašna
 židovský hřbitov
 Rychmberk
 Hluky
 Pěčín
 Niemojów
 Szczerba
 socha Panny Marie
 Skuhrov
 kostel sv. Jiří
 Dobřany
 Homole
 Zemská brána
 socha sv. Marka
 Rychnov nad Kněžnou
 radnice
 synagoga
 kašna
 židovský hřbitov
 Międzylesie
Základní informace místa
ID místa: 10261
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama