Křemenný val na hranici Přírodního parku Halštrov, nedaleko hlavního tahu mezi Hazlovem a Aší.
Hlavní obrázek místa
Goethovy skalky
© Martin Karas, 05/2010
Dostaneme se k nim po modré turistické značce z obce Hazlov přes Skalku (5 km) nebo z Aše (7 km). Jedná se o přírodní památku 6 km jv. od Aše o rozloze 2,26 ha na katastru Skalka u Hazlova. Chráněn je asi 250 m dlouhý křemenný val, rozdělený puklinami do jednotlivých pilířů 3 až 15 m vysokých. Několik míst slouží jako cvičný horolezecký terén.
Martin Karas, čerpáno z knihy Ašsko a Chebsko, nakladatelství Olympia v roce 2007, 28.5. 2010
historie

U silnice od Aše je osazena pamětní deska, kterou nechal zhotovit přítel J. W. Goetha rada Grüner v roce 1846 na paměť zastávek básníka v této lokalitě.

Martin Karas, čerpáno z knihy Ašsko a Chebsko, nakladatelství Olympia v roce 2007, 28.5. 2010

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Hazlov

Místa v okolí

 Hazlov
 Kapellenberg
 Poustka
 Ostroh
 minerální pramen
 kostel sv. Volfganga
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Mikuláše
 
 Háj u Aše
 Neuhaus
 hrobka Hendrich
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Skalná
 Skalná
 Podhradí
 Doubravský pramen
 Podhradí
 Neuberg
 Kopaniny
 Doubrava
 Pomezná
 Hohenberg
 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Bříza
 Císařské lázně
 Cetnov
 Bad Elster
 Salingburg
 pramen Natálie
 kostel sv. Vavřince
 Chlumeček
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Luby
 Thierstein
 Luby
 Václavský hrad
 kostel sv. Ondřeje
 Cheb
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 železniční viadukt
 Dudácká kašna
 Trojmezí
Základní informace místa
ID místa: 9171
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama