Malé augustiniánské převorství z pol. 12. stol. Zakladatelem byl patrně sv. Laurence O’Toole. Románský, později poutní kostel pustý nejpozději v 16. stol. V 19. stol. zakonzervován a částečně dostavěn. Oválný hřbitov ohraničen valem s nasucho kladenou zdí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od JV. Na popředí je nasucho kladená zeď hřbitova.
© Pavel Semple 05/2018
Zřícenina románského kostela bývalého převorství sv. Salvátora stojí v lese u jižního břehu řeky Glendasan v údolí Glendalough. Údolí je proslaveno svou přírodní krásou a velkým množstvím románských a předrománských církevních památek. Centrem zdejšího církevního života byl keltský klášter Glendalough. Kostel sv. Salvátora leží 1 km východně od kláštera u lesní cesty vedoucí do vesnice Laragh. Z cesty k němu vede krátká, směrovkou dobře vyznačená odbočka. Údolí je plné turistů, ti ale k tomuto kostelu většinou nedojdou. Je to tedy mnohem klidnější místo. Údolí má přísný režim ochrany přírody. Na rozdíl od jiných míst v národním parku Wicklow Mountains je v něm táboření zakázáno. Jsou zde pouze dva hotely, několik penzionů a jedna ubytovna. Kemp tu není žádný. Nejbližší místo určené k táboření je dřevěný přístřešek na turisticky značené cestě The Wicklow Way 3 km severně od vesnice Laragh a téměř 5 km od kostela sv. Salvátora. Webová stránka národního parku upozorňuje návštěvníky, kteří přijedou do Glendaloughu se stanem, že budou muset jít pryč z údolí po dobu nejméně tří hodin, než si budou moci svůj stan postavit a v něm se na noc ke spánku uložit. Chůze k přístřešku tolik času nezabere, zbude čas na svačinu a k obdivování přírody.
Pavel Semple, 18.4. 2021
popis

Románský kostel svatého Salvátora z pol. 12. stol. je nejmladší ze všech kostelů v údolí Glendaloughu. Ze stejného období pochází také chór katedrály sv. Petra a Pavla nedalekého keltského kláštera a u katedrály stojící kaple, zvaná Kněžský dům (Priests’ House). Na rozdíl od ostatních starších kostelů mají tyto tři stavby bohatě zdobené románské kamenné články. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s užším pravoúhlým chórem. Obě části spojuje půlkruhový ústupkový triumfální oblouk, který byl znovu zkompletován v 19. stol. za použití původních kamenných článků. Oblouk má ševrony (chevrons), zubaté kamenné články, typické pro anglonormanskou románskou architekturu 12. stol. Anglonormanský románský sloh ovlivňoval irskou architekturu během celého 12. stol., tedy dlouho před anglonormanskou invazí do Irska, která začala v roce 1169. (Zdroj: časopis Archaelogy Ireland, Summer 2019, článek T. O’Keeffe, Invasion Hypotheses). Chór má rozměry 5.36 x 3.56 m.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Irský památkový katalog https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland)., 18.4. 2021

historie

Románské převorství svatého Salvátora bylo založeno v pol. 12. stol. Latinské zasvěcení sanctus salvator (v angličtině saint saviour), znamená svatý spasitel. Za zakladatele převorství je považován sv. Laurence O’Toole (1128-1180). Ten byl od roku 1153 opatem kláštera v Glendaloughu a v roce 1162 se stal dublinským arcibiskupem. Za něj probíhala reforma irské církve. V rámci těchto změn přišly do Irska první evropské mnišské řády. Převorství svatého Salvátora bylo augustiniánské, nikdy ale nenabylo podobu klasického řádového kláštera. Šlo spíše o kompromis mezi starými keltskými kláštery a novými kláštery řádovými. Mniši žili ve zděné místnosti na severní straně lodi. V rámci reorganizace irské církve spadala diecéze Glendaloughu od roku 1214 pod Dublin. To byl začátek pozvolného úpadku Glendaloughu. Kostel sv. Salvátora sloužil i nadále poutníkům. Nejpozději v době náboženské reformace v 16. stol. byl ale pustý. V 19. stol. byly…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a další), 18.4. 2021

Irsko, Wicklow,

Místa v okolí

 Glendalough
Základní informace místa
ID místa: 15657
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama