čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Nadživotní sochu z bílého mramoru vytvořil sochař Václav Nejtek roku 1927. Původně stála ve Smetanových sadech. Dnes stojí na Smetanově náměstí, od centra města asi 390 m daleko. V roce 2018 provedena restaurace sochy.
Hlavní obrázek místa
Socha Bedřicha Smetany ve Slaném.
© Pavel Vítek 09/2020
Socha Bedřicha Smetany stojí na Smetanově náměstí, na travnatém pásu mezi klinikou společnosti EUC a obchodní akademií. Smetanovo náměstí je od centra města, Masarykova náměstí, vzdáleno 390 m průchodem Velvarskou bránou.
Pavel Vítek, 24.9. 2020

  historie

  Sbor pro postavení pomníku Smetanovi ve Slaném požádal v roce 1924 slánského rodáka Václava Nejtka o návrh na pomník. Po předložení skici mu bylo svěřeno také jeho provedení. Po delších přípravách, které zakončil Nejtek třetinovým modelem v roce 1925, přistoupil projektant ke konečnému modelu v měřítku 2,5 m, na kterém sochař pracoval v Akademii výtvarných umění v Praze ve speciální škole prof. Bohumila

  Pavel Vítek – zdroj: POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 340., 24.9. 2020

  popis

  Socha je zhotovena z bílého mramoru. Její celková výška je 3,8 m. Socha stála původně v místní části zvané Na Hájích ve Smetanových sadech. Odtud byla roku 1964 přemístěna blíže ke středu města na tehdejší Gottwaldovo náměstí, dnes Smetanovo náměstí. Pomník stojí na žulovém podstavci. Ve Vlastivědném muzeu ve Slaném jsou dochovány menší sádrové modely této sochy, avšak v různých variacích, na

  Pavel Vítek – zdroj: POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 340., 24.9. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Slaný

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15234
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15234
  Uveřejněno: 24.9.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama