Muzeum čs. opevnění s expozicí o budování a životě v pohraničním opevnění umístěné v objektu pěchotního srubu K-S 14 (U cihelny). Tento oboustranný dvoukřídlý pevnostní objekt byl vystavěn na podzim r. 1936.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 11/2014
Pěchotní srub K-S 14 zvaný „U cihelny“ je bývalý oboustranný dvoukřídlý pevnostní armádní objekt nacházející se na severním okraji východočeského města Králíky, nedaleko silnice z Králík do Prostřední Lipky. V interiéru srubu je zřízeno muzeum československého opevnění mapující období budování těchto objektů i život v nich. Zvláštní místo v expozici je věnováno četaři Arnoštu Hradovi, který raději zvolil smrt, než by svěřený objekt opustil. Muzeum je přístupné pouze v návštěvní době. Prohlídku lze spojit s Vojenským muzeem Králíky, které sídlí v sousedním areálu bývalého zemědělského družstva.
Jan P. Štěpánek, 12.1. 2009
historie

Historie a popis objektu

Historie pěchotního srubu K-S 14 zvaného „U cihelny“ započala 29. července, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě několika armádních pevnostních objektů podúseku Králíky. Samotný objekt byl započat betonován 9. 9. 1936. Práce byly ukončeny již 8. října 1936. Za tuto dnes neuvěřitelně krátkou dobu bylo upotřebeno přes dva tisíce kubických metrů toho nejkvalitnějšího betonu. Srub byl vybaven dvěma protitankovými děly, dvěma dvojčaty těžkých kulometů, těžkým samostatným kulometem a pěticí lehkých kulometů. Na střeše „bunkru“ byly osazeny dva pancéřově pěchotní zvony. Dne 3. října 1938 byl československou armádou objekt nuceně evakuován. Při tomto se smrtelně postřelil četař Arnošt Hrad, který psychicky neunesl svou zodpovědnost vojáka a odmítl svou pevnost opustit. Během 2. světové války pevnost několikrát utrpěla pokusnými zkouškami německých zbraní. Nejvíce však byl srub poškozen úmyslným rabováním n. p. Kovošrot v 50. letech 20. století. Od roku 1998 probíhají na srubu…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 12.1. 2009

okruhy, vstupné

Muzeum československého opevnění lze navštívit v měsících červen – srpen každý den od 9.00 do 18.00 hodin. (Změna vyhrazena!) Mimo provozní dobu lze větší skupiny a zájezdy provést po telefonické dohodě. (Kontakt: 603 517 932)

12.1. 2009

Další texty okruhy, vstupné

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Vojenské muzeum
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Międzylesie
 Mlýnický dvůr
 Amálka
 kostel sv. Linharta
 Bystřec
 Zemská brána
 pramen Moravy
 Lusthaus
 kostel sv. Mikuláše
 Pašerácká lávka
 Bohdíkov
 Štíty
 Králova Hora
 Šilperk
 Szczerba
 vodopád Wilczki
 Stará radnice
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Výprachtice
 Ruda nad Moravou
 Niemojów
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Háj u Šumperka
Kontaktní informace
Muzeum čs. opevnění
Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“
Ředitel Ing. Richard M. SICHA
Králíky
Tel: +420603 517 932, +420603 265 230
http://militaryclub.info/cihelna/
rollo@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 7293
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama