Muzeum čs. opevnění s expozicí o budování a životě v pohraničním opevnění umístěné v objektu pěchotního srubu K-S 14 (U cihelny). Tento oboustranný dvoukřídlý pevnostní objekt byl vystavěn na podzim r. 1936.
Hlavní obrázek místa
pěchotní srub K-S 14 od východu
© Jan P. Štěpánek 10/2008
Pěchotní srub K-S 14 zvaný „U cihelny“ je bývalý oboustranný dvoukřídlý pevnostní armádní objekt nacházející se na severním okraji východočeského města Králíky, nedaleko silnice z Králík do Prostřední Lipky. V interiéru srubu je zřízeno muzeum československého opevnění mapující období budování těchto objektů i život v nich. Zvláštní místo v expozici je věnováno četaři Arnoštu Hradovi, který raději zvolil smrt, než by svěřený objekt opustil. Muzeum je přístupné pouze v návštěvní době. Prohlídku lze spojit s Vojenským muzeem Králíky, které sídlí v sousedním areálu bývalého zemědělského družstva.
Jan P. Štěpánek, 12.1. 2009
historie

Historie a popis objektu

Historie pěchotního srubu K-S 14 zvaného „U cihelny“ započala 29. července, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě několika armádních pevnostních objektů podúseku Králíky. Samotný objekt byl započat betonován 9. 9. 1936. Práce byly ukončeny již 8. října 1936. Za tuto dnes neuvěřitelně krátkou dobu bylo upotřebeno přes dva tisíce kubických metrů toho nejkvalitnějšího betonu. Srub byl vybaven dvěma protitankovými děly, dvěma dvojčaty těžkých kulometů, těžkým samostatným kulometem a pěticí lehkých kulometů. Na střeše „bunkru“ byly osazeny dva pancéřově pěchotní zvony. Dne 3. října 1938 byl československou armádou objekt nuceně evakuován. Při tomto se smrtelně postřelil četař Arnošt Hrad, který psychicky neunesl svou zodpovědnost vojáka a odmítl svou pevnost opustit. Během 2. světové války pevnost několikrát utrpěla pokusnými zkouškami německých zbraní. Nejvíce však byl srub poškozen úmyslným rabováním n. p. Kovošrot v 50. letech 20. století. Od roku 1998 probíhají na srubu…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 12.1. 2009

okruhy, vstupné

Muzeum československého opevnění lze navštívit v měsících červen – srpen každý den od 9.00 do 18.00 hodin. (Změna vyhrazena!) Mimo provozní dobu lze větší skupiny a zájezdy provést po telefonické dohodě. (Kontakt: 603 517 932)

12.1. 2009

Další texty okruhy, vstupné

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Vojenské muzeum
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Międzylesie
 Mlýnický dvůr
 Amálka
 kostel sv. Linharta
 Bystřec
 Zemská brána
 pramen Moravy
 Lusthaus
 kostel sv. Mikuláše
 Pašerácká lávka
 Bohdíkov
 Štíty
 Králova Hora
 Šilperk
 Szczerba
 vodopád Wilczki
 Stará radnice
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Výprachtice
 Ruda nad Moravou
 Niemojów
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Háj u Šumperka
Kontaktní informace
Muzeum čs. opevnění
Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“
Ředitel Ing. Richard M. SICHA
Králíky
Tel: +420603 517 932, +420603 265 230
http://militaryclub.info/cihelna/
rollo@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 7293
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama