Unikátní muzeum v městě Králíky na téma celnictví a pašování u nás. Expozice v budově bývalého gymnázia se zabývá tematikou pašování a celnictví od starověku po současnost.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Město Králíky leží v Pardubickém kraji při hranici s Polskem v podhůří Orlických hor, Hanušovické vrchoviny a Králického Sněžníku. Na jeho náměstí najdeme v budově bývalého gymnázia nové muzeum, které se zabývá tématikou pašování a celnictví od starověku po dnešek. Ve zcela ojedinělé expozici můžete zhlédnout nejen klasické sbírkové předměty, jako jsou třeba uniformy, vybavení celníků, ale třeba pomůcky moderní na odhalování drog či radioaktivních předmětů. Z historických sbírek zaujme výstava vah, závaží a měrných pomůcek. Zcela unikátní je ukázka kanceláře vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství či hrázděnka „Finanzwache“, kancelář prvorepublikového celního úředníka. Najdeme zde i spoustu fotografií z dob celnictví v socialismu a jak lidé tehdy pašovali zboží z ciziny. Samotné muzeum částečně navazuje na expozici finanční stráže umístěnou v podzemí pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“.
Rozehnal Ivo - zdroj - web celnici.militaryclub, 25.8. 2019
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Králíky

Místa v okolí

 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kostel sv. Aloise
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 Amálka
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 Bystřec
 Králova Hora
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Leonarda
 Zemská brána
 Ruda nad Moravou
 Lusthaus
 pramen Moravy
 Pašerácká lávka
 Výprachtice
 hrad u Nekoře
 kostel Všech svatých
 Szczerba
 evangelický kostel
 Niemojów
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
Kontaktní informace
Východočeský památník celnictví
Velké náměstí 367, 561 69 Králíky
Základní informace místa
ID místa: 14321
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama