Secesní stavba městské spořitelny vystavěné v r. 1914 v severní frontě Velkého náměstí. Na fasádě symboly píle a hojnosti.
Hlavní obrázek místa
secesní budova spořitelny
© Jan P. Štěpánek 10/2008
Reprezentativní pozdně secesní stavba městské spořitelny z roku 1914 v severní frontě Velkého náměstí východočeského města Králíky. Nově zrekonstruovaný dům se vyznačuje především symboly hojnosti (plné rohy hojnosti po bocích trojúhelného štítu) a píle (včelí úl) ve vrcholku štítu. Stavba hezky doplňuje starší barokní, klasicistní a novorenesanční domy na náměstí, které jsou součástí MPZ Králíky.
Jan P. Štěpánek, 16.11. 2008
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Králíky

Místa v okolí

 muzeum celnictví
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kostel sv. Aloise
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 Bystřec
 Králova Hora
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Leonarda
 Ruda nad Moravou
 Zemská brána
 Lusthaus
 pramen Moravy
 Výprachtice
 Pašerácká lávka
 hrad u Nekoře
 kostel Všech svatých
 Szczerba
 evangelický kostel
 Niemojów
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
Základní informace místa
ID místa: 7034
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama