Osmiboká zděná barokní kaple z roku 1728 stojí nad pramenem s údajně léčivou vodou, kterou podle pověsti objevil třetí opat želivského kláštera Haštal, žijící zde na konci 12. století. Kaple je zastřešena stanovou mansardovou střechou pokrytou taškami, uvnitř je vymalován výjev objevení pramene.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2019
Kaple stojí v jižní části Želivi na okraji osady Haštal. Nad ní prochází zeleně značená turistická trasa. Do osady nevede žádná linka hromadné dopravy, od nejbližší zastávky autobusu Želiv – škola je kaple vzdálena cca 1 km. Se Želiví je osada spojena jen úzkou asfaltovou silničkou, zaparkovat lze několik metrů od kaple, u rozcestníku turistické značky.
25.7. 2019
popis

Stavba stojí pod úrovní příjezdové komunikace. Má půdorys osmiúhelníku, nejvýraznějším stavebním prvkem je taškami pokrytá stanová mansardová střecha, zakončená cibulí a křížem. Podlaha v interiéru je cihlová, v centru stavby je v podlaze osmiboká, kamennými překlady ohrazená studánka. Ta byla kdysi zdrojem vody pro klášterní hospodářský dvůr, kam vodu přivádělo téměř dva kilometry dlouhé dřevěné potrubí. Na stropě kaple je výjev legendy, podle které „zázračnou“ vodu objevil opat kláštera Haštal. Vymalována je zde scéna, kdy zabodává do země opatskou berlu a z pod ní vytryskává pramen. Na další části malby jsou znázorněni mniši pracující na poli a klášter samotný. Interiér je prostý, tvoří jej výklenky bez dalších ozdob.

Milan Caha (zdroj:http://www.dedictvivysociny.cz/), 25.7. 2019

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Želiv

Místa v okolí

 mlýn
 Želiv
 špýchar
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 Lhotice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 kaple
 boží muka
 Lhotka
 kaple Panny Marie
 Služátky
 Speřice
 Kočičí hrádek
 fara
 Vojslavice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Vojslavický most
 křížový kámen
 Hořepník
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Onšov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 radnice
 Drechselova vila
 Altenhoferovský dům
 boží muka
 boží muka
 evangelický kostel
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 boží muka
 boží muka
 městská šatlava
 městské opevnění
 zámek Říčanských
 kaple sv. Kříže
 toleranční kostel
 rozhledna Bernard
 pivovar
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 skanzen Zichpil
 radnice
 návesní kaple
 Konipas
 kaple sv. Floriana
 Březina
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Mikuláše
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Proseč u Humpolce
 Orlík
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Čížkov
 kostel Božího Těla
 boží muka
 Pechburg
 kaplička U Kněžny
 boží muka
 Pavlov
 boží muka
 návesní kaple
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Nemojov
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Vyklantice
 Proseč-Obořiště
 kostel sv. Vavřince
 Klepáček
 Větrný zámek
 návesní kaple
 Pípalka
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Markéty
 kaplička
 Proseč u Pošné
 Ústrašín
 Nelechov
 boží muka
 Křivsoudov
 boží muka
 fara
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Křivsoudov
 kovárna
 boží muka
 Nový Dvůr
 Alberovice
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 boží muka
 Nový Rychnov
 fara
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14287
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama