Megality nejistého původu a stáří nalezené při vykopávkách v r. 1988 v místě výstavby sídliště. Podle některých odborníků se mělo jednat o pravěkou kruhovou svatyni, ale podle jiných jde o bezcenné kameny. V r. 1996 byla část megalitů zachráněna před zničením a přemístěna k budově manufaktury.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Megalitické kameny stojí před budovou manufaktury, kterou založil Frant. Štěpán Lotrinský. Jsou to jediné megality, které byly nalezeny na Slovensku. Největší z nich měří asi 6,8 metru, na některých kamenech jsou vyryty spirály a atributy božstev, na hlavním kameni už z dáli zaujme vytesané kladivo. Některé rytiny už zanikly. Megality se našly v blízkosti sídliště SNP, kde byl proveden archeologický výzkum. Některé kameny byly vytaženy a upevněny. Kameny jsou poškozené a určitě by si zasloužily lepší zacházení.
filip ingr, 9.6. 2008
historie

V roce 1988 byly při stavbě nového sídliště objeveny nezvyklé velké podlouhlé kameny a lidské kostry. V místě byl proveden archeologický průzkum, který odhalil pravěké osídlení. Rudolf Irša se odvážil nazvat objevené kameny menhiry. Podle uspořádání a úpravy terénu se mohlo jednat o takzvaný rondel. Podle všeobecně uznávané praxe se však tyto stavby ve střední a východní Evropě nenacházejí a proto byla většina kamenů bez podrobného průzkumu zničena. Hypotézu R. Irši však nedávno podpořil i francouzský odborník na megality, archeolog Charles-Tanguy Le Roux. Část kamenů se podařilo zachránit a v roce 1996 byly umístěny na současné místo, před budovu manufaktury. Kameny byly podle hypotézy Rudolfa Irši opracovány nejpozději v době železné, protože nesou stopy opracování i železnými nástroji. Mohou však pocházet i z konce doby bronzové a později mohly být jen upraveny. V době železné zde žili Keltové, kterým se přisuzují…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj : různé internetové zdroje, 25.4. 2016

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 manufaktura
 Holíč
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 Skalica
 mariánský sloup
 radnice
 Gvadányiho kúria
 městské opevnění
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Potvorovice
 Strážnice
 Travičná
 Jarohněvice
 Na Podluží
 Rohov
 Starý Poddvorov
 Váté písky
 Lanžhot
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 6336
Typ místa: ostatní
Podkategorie: megalit, menhir
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama