megalitické kameny

Holíčske Stonehenge, Holíč
Megality nejistého původu a stáří nalezené při vykopávkách v r. 1988 v místě výstavby sídliště. Podle některých odborníků se mělo jednat o pravěkou kruhovou svatyni, ale podle jiných jde o bezcenné kameny. V r. 1996 byla část megalitů zachráněna před zničením a přemístěna k budově manufaktury.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Megalitické kameny stojí před budovou manufaktury, kterou založil Frant. Štěpán Lotrinský. Jsou to jediné megality, které byly nalezeny na Slovensku. Největší z nich měří asi 6,8 metru, na některých kamenech jsou vyryty spirály a atributy božstev, na hlavním kameni už z dáli zaujme vytesané kladivo. Některé rytiny už zanikly. Megality se našly v blízkosti sídliště SNP, kde byl proveden archeologický výzkum. Některé kameny byly vytaženy a upevněny. Kameny jsou poškozené a určitě by si zasloužily lepší zacházení.
filip ingr, 9.6. 2008
historie

V roce 1988 byly při stavbě nového sídliště objeveny nezvyklé velké podlouhlé kameny a lidské kostry. V místě byl proveden archeologický průzkum, který odhalil pravěké osídlení. Rudolf Irša se odvážil nazvat objevené kameny menhiry. Podle uspořádání a úpravy terénu se mohlo jednat o takzvaný rondel. Podle všeobecně uznávané praxe se však tyto stavby ve střední a východní Evropě nenacházejí a proto byla většina kamenů bez podrobného průzkumu zničena. Hypotézu R. Irši však nedávno podpořil i francouzský odborník na megality, archeolog Charles-Tanguy Le Roux. Část kamenů se podařilo zachránit a v roce 1996 byly umístěny na současné místo, před budovu manufaktury. Kameny byly podle hypotézy Rudolfa Irši opracovány nejpozději v době železné, protože nesou stopy opracování i železnými nástroji. Mohou však pocházet i z konce doby bronzové a později mohly být jen upraveny. V době železné zde žili Keltové, kterým se přisuzují…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj : různé internetové zdroje, 25.4. 2016

Komentáře

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 manufaktura
 Holíč
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 karner sv. Anny
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 radnice
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Isidora
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Svatý obrázek
 kamenný kříž
 kaple sv. Rocha
 Meandry Moravy
 skanzen Strážnice
 kostel sv. Martina
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 vrchnostenský pivovar
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Potvorovice
 kaple Panny Marie
 Travičná
 Na Podluží
 Rohov
 Jarohněvice
 Starý Poddvorov
 Váté písky
 Lanžhot
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 6336
Typ místa: ostatní
Podkategorie: megalit, menhir
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama