Původně byl v Hrubé Vrbce r. 1989 vybudován památník biskupa sv. Gorazda II. s expozicí. V r. 1992 byl rozšířen o monastýr (pravoslavný klášter), jehož prvním představeným se stal otec Kyrill Pospíšil. V r. 2017 monastýr s kaplí sv. Gorazda získal současnou podobu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Horňácká ves a později obec Hrubá Vrbka (dříve též Velká Vrbka) je doložena od r. 1360. Nachází se asi 4 km jihozápadně od Velké nad Veličkou, kterou prochází silnice I/71 ke státní hranici se Slovenskem a kde je i nejbližší nádraží na železniční trati 343 Veselí nad Moravou-Vrbovce (SR). V Hrubé Vrbce žije asi 650 obyvatel a najdeme tu soubor chráněných venkovských staveb, evangelický kostel a nejnověji pravoslavný monastýr s památníkem sv. Gorazda II.
30.7. 2019
historie

Původně byl v Hrubé Vrbce roku 1989 zbudován pouze památník místního rodáka, novomučedníka biskupa (vladyky) sv. Gorazda II. (občanským jménem Matěj Pavlík). O vybudování památníku se zasloužil pravoslavný kněz Alexandr Novák ze Znojma společně s místní obyvatelkou sestrou Gorazdou, vlastním jménem Růžena Prachařová, rozená Pavlíková. Protože jeho zřízení v rodném domku nebylo možné, byla tam umístěna jen pamětní deska a památník byl umístěn do současného objektu. V roce 1992 byl památník rozšířen o monastýr (pravoslavný klášter). Prvním představeným monastýru se stal otec Kyrill Pospíšil z Opavy, který tu působil až do své smrti 19. 4. 2003. Dne 22. 4. byl pochován u zdi monastýru. Součástí monastýru je i kaple, kterou vyzdobil freskami Ľubomír Kupec, slovenský kněz působící nyní v Americe. Na čelní fresce je zobrazen Kristus s Pannou Marií a Janem Křtitelem, na bočních stěnách je ukřižovaný Kristus s matkou…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj:http://www.hrubavrbka.cz, http://www.orthodoxia.cz, arcibiskup Jáchym a další, 3.7. 2019

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hrubá Vrbka

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Vojšice
 Kanšperk
 kostel sv. Alžběty
 Travičná
 kostel sv. Ondřeje
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 vinné búdy
 židovský hřbitov
 Vnorovy
 kostel Panny Marie
 synagoga
 Včelíny
 sousoší Panny Marie
 městské opevnění
 Veselí nad Moravou
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 synagoga
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 Průžkův mlýn
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Horní Němčí
 skanzen Strážnice
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Uherský Ostroh
 Branč
 Plže
 Meandry Moravy
 Váté písky
 Sobotište
 kostel sv. Anny
 Volenov
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Domanín
Základní informace místa
ID místa: 14256
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama