Kaple vznikla někdy na přelomu 13. - 14. stol. jako raně gotický kostelík, který byl postaven na místě ještě starší stavby. V 16. stol. stavba sloužila jako pravoslavný chrám. V 17. stol. zde byl pohřben Peter Bakič. Dnešní barokní vzhled stavba získala v 18. stol.
Hlavní obrázek místa
Loretánská kaple a v pozadí kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova.
© Luděk Vláčil 06/2019
Holíč (německy Holitsch, dříve Weißkirchen, maďarsky Holics) je město na západním Slovensku v Trnavském kraji při hranicích s ČR. Žije zde asi 11 tisíc obyvatel. Město se nachází v Záhorské nížině nedaleko řeky Moravy, přibližně 5 km od Hodonína. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, evangelický toleranční kostel s farou a kostel sv. Martina s klášterem kapucínů. Zajímavou a krásnou stavbou je také novodobý pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje. Tím však výčet sakrálních staveb nekončí, na hřbitově je kaple sv. Floriána. Nejstarší křesťanskou stavbou je loretánská kaple, která se nachází v bezprostředním sousedství kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v místě, kde z Náměstí Míru vychází Hurbanova ulice. Kaple je bez vnitřního vybavení a není přístupná veřejnosti.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: web města Holíč a další, 7.7. 2019
historie

Někdy koncem 13. nebo počátkem 14. století byl v dominantní poloze postaven nevelký raně gotický kostelík na půdorysu šestiúhelníku s podélnou lodí a polygonálním závěrem bez oddělení prostoru svatyně a lodě, která zřejmě sloužila jako první farní chrám osídlení. Tento kostelík vznikl na místě ještě starší stavby, patrně románského kostelíka, který pravděpodobně dal i název městečku. Holíč se totiž v dobových pramenech nazývá Alba Ecclesia nebo Weisskirchen, tedy Bílý Kostel. První známé použití tohoto názvu pochází z roku 1315. V neklidném 16. století stavba sloužila jako pravoslavný chrám a v polovině 17. století v něm byl pohřben i jeden z nejznámějších šlechticů té doby Peter Bakič. Nynější barokní vzhled stavba získala v 18. století, v rozmezí let 1727-1779. Obnovou stavba prošla také v 70. letech 20. století, kdy zde byl realizován i archeologický výzkum. V současnosti je kaple bez vnitřního…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: web města Holíč, http://apsida.sk/c/11562/holic-loretanska-kaplnka a další, 7.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 megalitické kameny
 manufaktura
 Holíč
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 Mikulčice
 Skalica
 Gvadányiho kúria
 mariánský sloup
 radnice
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 Mittákovská kúria
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Potvorovice
 Rohov
 Jarohněvice
 Váté písky
 Na Podluží
 Starý Poddvorov
 Lanžhot
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 14253
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama