pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a sv. Cyrila a Metoděje

chrám Počajevskej ikony Matky Božej a sv. Cyrila a Metoda, Holíč
Základní kámen chrámu byl posvěcen 13. 6. 2013 u příležitosti výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ve dnech 28. a 29. 2. 2018 chrám posvětil arcibiskup prešovský, metropolita českých zemí a Slovenska Rastislav, spolu s arcibiskupem pražským a českých zemí Michalem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel a další. Velmi zajímavou a krásnou stavbou je také novodobý pravoslavný chrám (správný český a slovenský výraz pro svatyni pravoslavné [čili ortodoxní] a řeckokatolické církve) Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje stojící na návrší u hřbitova. Stavba je nejzápadnějším a nejnovějším pravoslavným chrámem na Slovensku.
Luděk Vláčil, 30.6. 2019
historie

Pravoslavným věřícím v Holíči, kteří tvoří jen asi 0,67% obyvatel 11 tisícového města, sloužila po mnoho let římskokatolická kaple sv. Floriána stojící na místním hřbitově. Myšlenka vybudování vlastního svatostánku vznikla v roce 2008 z iniciativy Jakuba Jacečka. Po pětiletých přípravách byla v roce 2013, díky finanční a materiální podpoře sponzorů a dárců, zahájena výstavba chrámu. Základní kámen byl posvěcen 13. června 2013, při výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jejich příchod je totiž považován za počátek pravoslaví v českých zemích a na Slovensku. Ve dnech 28. a 29. dubna 2018 arcibiskup prešovský, metropolita českých zemí a Slovenska Rastislav, spolu s arcibiskupem pražským a českých zemí Michalem posvětili dokončený pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje. Bohoslužeb se zúčastnilo množství kněžích a věřících z České…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://orthodox.sk/posviacka-chramu-v-holici/, https://www.holic.sk a další, 30.6. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 megalitické kameny
 manufaktura
 větrný mlýn
 Holíč
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 Skalica
 městské opevnění
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Travičná
 Strážnice
 Rohov
 Potvorovice
 Váté písky
 Lanžhot
 Starý Poddvorov
 Brodské
 Vnorovy
 Senica
 Včelíny
Základní informace místa
ID místa: 14255
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama