pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a sv. Cyrila a Metoděje

chrám Počajevskej ikony Matky Božej a sv. Cyrila a Metoda, Holíč
Základní kámen chrámu byl posvěcen 13. 6. 2013 u příležitosti výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ve dnech 28. a 29. 2. 2018 chrám posvětil arcibiskup prešovský, metropolita českých zemí a Slovenska Rastislav, spolu s arcibiskupem pražským a českých zemí Michalem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel a další. Velmi zajímavou a krásnou stavbou je také novodobý pravoslavný chrám (správný český a slovenský výraz pro svatyni pravoslavné [čili ortodoxní] a řeckokatolické církve) Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje stojící na návrší u hřbitova. Stavba je nejzápadnějším a nejnovějším pravoslavným chrámem na Slovensku.
Luděk Vláčil, 30.6. 2019
historie

Pravoslavným věřícím v Holíči, kteří tvoří jen asi 0,67% obyvatel 11 tisícového města, sloužila po mnoho let římskokatolická kaple sv. Floriána stojící na místním hřbitově. Myšlenka vybudování vlastního svatostánku vznikla v roce 2008 z iniciativy Jakuba Jacečka. Po pětiletých přípravách byla v roce 2013, díky finanční a materiální podpoře sponzorů a dárců, zahájena výstavba chrámu. Základní kámen byl posvěcen 13. června 2013, při výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jejich příchod je totiž považován za počátek pravoslaví v českých zemích a na Slovensku. Ve dnech 28. a 29. dubna 2018 arcibiskup prešovský, metropolita českých zemí a Slovenska Rastislav, spolu s arcibiskupem pražským a českých zemí Michalem posvětili dokončený pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje. Bohoslužeb se zúčastnilo množství kněžích a věřících z České…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://orthodox.sk/posviacka-chramu-v-holici/, https://www.holic.sk a další, 30.6. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 větrný mlýn
 Holíč
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 Mikulčice
 Gvadányiho kúria
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 Skalica
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Isidora
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Svatý obrázek
 kamenný kříž
 kaple sv. Rocha
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 vrchnostenský pivovar
 synagoga
 židovský hřbitov
 Travičná
 Strážnice
 Rohov
 kaple Panny Marie
 Potvorovice
 Váté písky
 Lanžhot
 Starý Poddvorov
 Brodské
 Vnorovy
 Senica
 Včelíny
Základní informace místa
ID místa: 14255
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama