V r. 1590 byla dokončena stavba renesančního, původně evangelického kostela. V době rekatolizace se kostel stal římskokatolickým. V r. 1713 byla stavba barokně upravena. V letech 1757-1760 byl kostel obnoven po ničivém požáru.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Slovenská obec Vrbovce (maďarsky Verbóc) leží u hranice s ČR v okrese Myjava v Trenčínském kraji. Dnes má asi 1500 obyvatel. Na státní hranici končí silnice I/71 od Velké nad Veličkou a za hranicí se dělí na dva směry, do Myjavy nebo do Senice. Nejstarší stavbou obce je barokní, původně renesanční, římskokatolický kostel sv. Alžběty stojící v centru obce. Kolem kostela prochází modrá, žlutá a zelená turistická značka a cyklotrasy 5302 a 2202. Další velkou sakrální stavbou je evangelický kostel z 19. století. Severozápadně od okraje obce je židovský hřbitov.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: https://vrbovce.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 13.7. 2019
popis

Kostel je jednolodní stavba s příčnou lodí, polygonálně zakončeným presbytářem a představenou masivní věží. Interiér je zaklenut nízkou valenou klenbou s lunetami a křížovými hřebínkovými klenbami. Na západní straně je zděný kůr, arkádovitě otevřený do lodi. Prostor pod kůrem je zaklenut valenou klenbou s lunetami. Fasády jsou hladké a zpevněné opěráky. Věž s půlkruhově zakončenými okny má stanovou střechu. V interiéru je barokní kamenná křtitelnice z poloviny 18. století, která má jednoduchou válcovou nohu a okrouhlou lupenitou mísu. Kazatelna z poloviny 19. století je dřevěná s polygonálními sloupky členěnými parapetem. Z vybavení dále uvádí soupis památek z r. 1969 lidovou plastiku Ukřižování z 1. poloviny 19. století, kopii Sixtinské madony z r. 1833 od N. Brezányho z Vrbovců, a pozdně barokní varhanní skříň z konce 18. století.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (Zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk), 13.7. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi a pozdější obci Vrbovce se nachází v darovací listině z 16. června 1394. V roce 1590 byla dokončena stavba renesančního kostela, který vznikl původně jako evangelický. V době rekatolizace se kostel stal římskokatolickým. V roce 1713 byla stavba barokně upravena. Roku 1757 vesnici postihl velký požár, který zasáhl i kostel. Následně, v letech 1757-1760, chrám prošel barokní přestavbou, při níž prakticky získal svou současnou podobu. V roce 1833 N. Brezány z Vrbovců zhotovil kopii Sixtinské madony, jež byla následně umístěna v interiéru. V 1. polovině 19. století byla zhotovena i plastika Ukřižování a později také dřevěná kazatelna.

Luděk Vláčil - zdroj: https://vrbovce.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 13.7. 2019

Slovensko, Trenčiansky,  Myjava  ( MY ),

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Vojšice
 Branč
 Starý hrad
 Sobotište
 Travičná
 Rohov
 Kanšperk
 Senica
 městské opevnění
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 synagoga
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 vrchnostenský pivovar
 kaple Panny Marie
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 Plže
 Vnorovy
 Horní Němčí
 Meandry Moravy
 Váté písky
Základní informace místa
ID místa: 14249
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama