Hřbitovní kaple sv. Floriána byla postavena nejspíše ve 2. polovině 18. století na místě staršího sakrálního objektu. Kaple patřící římskokatolické církvi byla do r. 2018 využívána pravoslavnou církví. Dnes bez využití a není veřejnosti přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel, pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje a kaple sv. Floriána, která stojí na hřbitově v Hurbanově ulici na jihovýchodním okraji města.
Luděk Vláčil - zdroj: www.holic.sk a další, 29.7. 2019
historie

Hřbitovní kaple sv. Floriána je centrální polygonální barokně-klasicistní stavba. Byla postavena na místě staršího sakrálního objektu, nejspíše ve 2. polovině 18. století. Její dokončení je kladeno k roku 1762. Toto místo je obecně považováno za místo nejstaršího osídlení v Holíči. Panuje domněnka, že předchůdce dnešní kaple mohl souviset s někdejší pohanskou svatyní pod návrším. Kaple patřící římskokatolické církvi byla v roce 1990 vyhlášena národní kulturní památkou. Do vybudování chrámu Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje ji využívala pravoslavná církev. Dnes je bez využití a není veřejnosti přístupná.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: www.holic.sk, https://krizom-krazom.eu a další, 29.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 loretánská kaple
 evangelický kostel
 megalitické kameny
 manufaktura
 větrný mlýn
 Holíč
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 radnice
 Gvadányiho kúria
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 kaple sv. Jiří
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 Skalica
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Travičná
 Strážnice
 Rohov
 Potvorovice
 Váté písky
 Jarohněvice
 Lanžhot
 Starý Poddvorov
 Brodské
 Vnorovy
 Senica
 Včelíny
Základní informace místa
ID místa: 14254
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 30.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama