Hřbitovní kaple sv. Floriána byla postavena nejspíše ve 2. polovině 18. století na místě staršího sakrálního objektu. Kaple patřící římskokatolické církvi byla do r. 2018 využívána pravoslavnou církví. Dnes bez využití a není veřejnosti přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel, pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje a kaple sv. Floriána, která stojí na hřbitově v Hurbanově ulici na jihovýchodním okraji města.
Luděk Vláčil - zdroj: www.holic.sk a další, 29.7. 2019
historie

Hřbitovní kaple sv. Floriána je centrální polygonální barokně-klasicistní stavba. Byla postavena na místě staršího sakrálního objektu, nejspíše ve 2. polovině 18. století. Její dokončení je kladeno k roku 1762. Toto místo je obecně považováno za místo nejstaršího osídlení v Holíči. Panuje domněnka, že předchůdce dnešní kaple mohl souviset s někdejší pohanskou svatyní pod návrším. Kaple patřící římskokatolické církvi byla v roce 1990 vyhlášena národní kulturní památkou. Do vybudování chrámu Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje ji využívala pravoslavná církev. Dnes je bez využití a není veřejnosti přístupná.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: www.holic.sk, https://krizom-krazom.eu a další, 29.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 loretánská kaple
 evangelický kostel
 megalitické kameny
 manufaktura
 větrný mlýn
 Holíč
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 radnice
 Gvadányiho kúria
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 kaple sv. Jiří
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 Skalica
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Travičná
 Strážnice
 Rohov
 Potvorovice
 Váté písky
 Jarohněvice
 Lanžhot
 Starý Poddvorov
 Brodské
 Vnorovy
 Senica
 Včelíny
Základní informace místa
ID místa: 14254
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 30.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama