Královský hrad z 2. pol. 12. stol. zabrán Matúšem Čákem Trenčianským. Roku 1315 dobyt Janem Lucemburským. Koncem 16. stol. přestavěn na zámek a pevnost. Roku 1736 zakoupen Františkem Lotrinským. Do roku 1918 patřil Habsburkům, poté státu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek a opevnění od JZ.
© Pavel Semple, 03/2016
Město Holíč (německy Weißkirchen, Holitsch, maďarsky Holics) se nachází na severozápadním Slovensku v Trnavském kraji, v Záhorské nížině nedaleko hraniční řeky Moravy, asi 5 km jihovýchodně od Hodonína. Nejvýznamnější památkou Holíče je barokně-klasicistní zámek (kaštel) vzniklý přestavbou původního hradu. U zámku stojí zámecký vodní mlýn, který byl jako ostatní hospodářské budovy spojen se zámkem podzemní chodbou. Ve městě se také nachází kostel Božského Srdce, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů a evangelický kostel. K dalším zajímavostem patří budova manufaktury, u níž jsou megalitické kameny nalezené při budování sídliště jihovýchodně od města. Na vrchu Hrebeň stojí bývalý větrný mlýn. Kolem zámku prochází zeleně značená turistická stezka vedoucí k jedinému stojícímu kostelíku z období Velké Moravy.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.holic.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 7.4. 2016
popis

Trojkřídlý barokní zámek stojí ve čtverci vymezeném původním vodním příkopem gotického hradu. Dnes jej navíc obklopuje i renesanční bastionové opevnění protiturecké pevnosti ze 16. stol. Toto opevnění je obehnáno širokým vodním příkopem. Přístup k zámku zajišťují dvě dvojice kamenných mostů, jedna na západní straně a druhá na východní straně dispozice. První z obou dvojic mostů překračuje široký vodní příkop bastionové pevnosti. Druhý z obou dvojic mostů překračuje o něco užší a dnes suchý příkop původního středověkého hradu. Zámek má také rozsáhlý systém podzemních chodeb.

Pavel Semple, 5.4. 2016

historie

Dřevěný hrad byl postaven na okraji záplavové oblasti řeky Moravy již někdy ve 2 pol. 12. stol. Poprvé je písemně doložen roku 1256 jako ‘Wywar’ (Nový hrad). Jeho hlavní úlohou byla obrana hranic uherského království proti království českému. Navíc hrad zajišťoval významnou obchodní stezku z Budína do Prahy. Někdy v pol. 13. stol. byl obdélný obvod hradu vymezen kamennou hradbou o stranách 57 x 39 m. Hrad byl ve svých počátcích královský. Podle listiny z roku 1273 král Ondřej II. (1205-1235) postoupil holíčské zboží šlechtici Kemenovi. Někdy na přelomu 13 a 14. stol. jej zabral Matúš Čák Trenčiansky. Ten z Holíče podnikal výboje na Moravu, což vedlo k odvetné výpravě českého krále Jana Lucemburského v roce 1315. Vodní opevnění znemožňovalo podkopávání, ale dobytí hradu nezabránilo. Česká posádka zde zůstala až do roku 1332. Po vrácení Uhrám zůstal v královském držení po zbytek 14. stol. V jižní části hradu tehdy vznikl obdélný kamenný…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Nakladatelství Libri, Praha, 2007), 5.4. 2016

Půdorys místa

Letecký pohled na opevnění a zámek.
© Zdroj: https://mapy.cz/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 megalitické kameny
 manufaktura
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 morový sloup
 Mikulčice
 Gvadányiho kúria
 radnice
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 karner sv. Anny
 Skalica
 Mittákovská kúria
 mariánský sloup
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Isidora
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Svatý obrázek
 kamenný kříž
 kaple sv. Rocha
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 Potvorovice
 vrchnostenský pivovar
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Na Podluží
 kaple Panny Marie
 Jarohněvice
 Travičná
 Starý Poddvorov
 Lanžhot
 Rohov
 Váté písky
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
Kontaktní informace
Mestské Múzeum
Zámocká 391/2
908 51, Holíč
Slovensko
http://www.holic.sk/index.php/mestske-muzeum-a-gal
Základní informace místa
ID místa: 12743
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama