
Současný objekt je barokně-pozdně renesanční dvoupodlažní trojkřídlá stavba s nárožními věžemi a ústředním rizalitem situovaným na osu vstupní a parkové fasády, v němž je umístěn kamenný portál s pilastry a římsou. Zámek je ukončen rovnou, původně obloučkovou, atikou obíhající celou budovu. Nárožní věže byly při barokní přestavbě ukončeny cibulovitými kupolemi. V přízemí severní fasády vede do parku otevřená pilířová arkádová chodba. V dvorním traktu je kaple Nanebevzetí Panny Marie z 2. poloviny 17. stol. Po odstranění původního čtvrtého zámeckého křídla byla oratoř kaple upravena a na příčné stěně byla zhotovena napodobenina původního štukového stropu. V kapli je barokní oltář zhotovený kolem roku 1700 a na stěnách jsou barokní obrazy Blažených a Zatracených z Posledního soudu z téže doby. Kolem zámku se rozkládá anglický park, u jehož vstupní brány stojí rokokové sousoší sv. Jana Nepomuckého z 2.… číst dále
Nejstarším šlechtickým sídlem byl nedaleký hrad Tematín. Po pominutí nebezpečí tureckých útoků si vlastníci hradu Berčéniové (Berčéniovci, Bercsényiovci, Bercsényi) a Šándorové, vystavěli nové zámky. Šándorové se usadili ve vsi Lúka a Berčéniové v Brunovcích. V Brunovcích, v historických pramenech prvně uváděných roku 1374, měl původně stát dřevěný lovecký zámeček Forgáchů (Forgáchovcov). V letech 1695-1697 nechali Berčéniové na jeho místě vybudovat nový opevněný čtyřkřídlý renesanční zámek s obloučkovou atikou. Areál byl obehnán valem a vodním příkopem napájeným z Váhu. V roce 1723 zámek koupil P. Šándor ze Slávnice, který jej nechal barokně upravit. Další barokní přestavba proběhla v polovině 18. století. Nárožní věže byly při barokních úpravách ukončeny cibulovitými kupolemi. Poslední úpravy byly provedeny kolem roku 1900 za Medňanských (Mednyánszkych), kteří tu měli bohaté sbírky nábytku a keramiky. Ve dvorním traktu… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.