Opevněný čtyřkřídlý renesanční zámek nechali v letech 1695-1697 vybudovat Berčéniové na místě starší stavby. Později byl barokně upraven. Posledním soukromým majitelem byl hrabě Otto Walterskirchen. V současnosti slouží jako školicí středisko státní správy.
Hlavní obrázek místa
kaštieľ Brunovce
Východní fasáda
© Luděk Vláčil 06/2018
Obec Brunovce leží na západním Slovensku v okrese Nové Město nad Váhom v Trenčínském kraji na pravém břehu Váhu. Prochází jí silnice, která spojuje uvedené okresní město a Piešťany. Hlavní architektonickou památkou obce je kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) stojící při silnici a je nápadný čtyřmi nárožními věžemi s cibulovitými kopulemi. Zámek obklopuje park. Celý areál je bohužel veřejnosti nepřístupný a zvenčí není zámek příliš vidět.
Luděk Vláčil, 12.10. 2019
popis

Současný objekt je barokně-pozdně renesanční dvoupodlažní trojkřídlá stavba s nárožními věžemi a ústředním rizalitem situovaným na osu vstupní a parkové fasády, v němž je umístěn kamenný portál s pilastry a římsou. Zámek je ukončen rovnou, původně obloučkovou, atikou obíhající celou budovu. Nárožní věže byly při barokní přestavbě ukončeny cibulovitými kupolemi. V přízemí severní fasády vede do parku otevřená pilířová arkádová chodba. V dvorním traktu je kaple Nanebevzetí Panny Marie z 2. poloviny 17. stol. Po odstranění původního čtvrtého zámeckého křídla byla oratoř kaple upravena a na příčné stěně byla zhotovena napodobenina původního štukového stropu. V kapli je barokní oltář zhotovený kolem roku 1700 a na stěnách jsou barokní obrazy Blažených a Zatracených z Posledního soudu z téže doby. Kolem zámku se rozkládá anglický park, u jehož vstupní brány stojí rokokové sousoší sv. Jana Nepomuckého z 2.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: slovenskehrady.sk, pamiatkynaslovensku.sk, 12.10. 2019

historie

Nejstarším šlechtickým sídlem byl nedaleký hrad Tematín. Po pominutí nebezpečí tureckých útoků si vlastníci hradu Berčéniové (Berčéniovci, Bercsényiovci, Bercsényi) a Šándorové, vystavěli nové zámky. Šándorové se usadili ve vsi Lúka a Berčéniové v Brunovcích. V Brunovcích, v historických pramenech prvně uváděných roku 1374, měl původně stát dřevěný lovecký zámeček Forgáchů (Forgáchovcov). V letech 1695-1697 nechali Berčéniové na jeho místě vybudovat nový opevněný čtyřkřídlý renesanční zámek s obloučkovou atikou. Areál byl obehnán valem a vodním příkopem napájeným z Váhu. V roce 1723 zámek koupil P. Šándor ze Slávnice, který jej nechal barokně upravit. Další barokní přestavba proběhla v polovině 18. století. Nárožní věže byly při barokních úpravách ukončeny cibulovitými kupolemi. Poslední úpravy byly provedeny kolem roku 1900 za Medňanských (Mednyánszkych), kteří tu měli bohaté sbírky nábytku a keramiky. Ve dvorním traktu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: slovenskehrady.sk, pamiatkynaslovensku.sk, 12.10. 2019

Půdorys místa

výřez
© mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Lúka
 Tematín
 Kostolec
 Park miniatúr
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Moravany nad Váhom
 Kočovce
 Čachtice
 Rakoľuby
 Bojná I
 rotunda sv. Juraja
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Topoľčiansky hrad
 Radošina
 Sokolovce
 Nitrianska Blatnica
 synagoga
 Bojná
Základní informace místa
ID místa: 13880
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama