Klasicistní farní kostel byl založen v r. 1787 na náklady Náboženského fondu Josefa II. v blízkosti lokálie z r. 1785. V říjnu r. 1788 dokončen a vysvěcen knížecím biskupským komisařem Ignazem Kunzlerem. Dne 26. června 1885 lokálie povýšena na farnost. Od r. 1958 je kostel kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Kobylá nad Vidnavkou (dříve pouze Kobylá, něm. Jungferndorf) se nachází v Olomouckém kraji v podhůří Jeseníků, ve zvlněné krajině asi 14 km severozápadně od okresního města Jeseník. Nejviditelnější stavbou obce je klasicistní farní kostel sv. Jáchyma s vysokou čtyřpatrovou věží. Nad vchodem je vsazena deska s německým nápisem: Zur Erinnerung die hundertjährige gedächtnisfeier 1888, připomínající opravu ke stému výročí dokončení stavby. Vedle kostela stojí stará škola z r. 1802. K dalším památkám patří zámek z 16. stol. s přilehlým parkem, hřbitovní kaple svobodných pánů ze Skal a boží muka. I když tyto památky nejsou turisticky příliš atraktivní, ve spojení se zdejší krásnou a poloopuštěnou krajinou působí zajímavě. V nedalekém okolí je mnoho zaniklých vesnic se zbytky staveb. Za návštěvu jistě stojí nedaleká přírodní památka Venušiny misky a zříceniny hradů Kaltenštejn nebo Frýdberk v dnešní Žulové.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.oukobyla.cz/ a další, 19.10. 2016
historie

Ves je prvně zmiňována roku 1291. V těch dobách se uvádí jako Cobila nebo Kobula. První známou sakrální stavbou v Kobylé je až současný kostel sv. Jáchyma. Již v roce 1785 bylo v Kobylé zřízeno lokální kaplanství a jejím prvním duchovním se stal dvorní (zámecký) kaplan Josef Görlich. Stavba kostela byla zahájena až v roce 1787, a to na náklady Náboženského fondu Josefa II., což dokládá deska nad vchodem. V říjnu roku 1788 byl kostel dokončen a knížecím biskupským komisařem Ignazem Kunzlerem vysvěcen. Dne 26. června 1885 byla zdejší lokálie povýšena na farnost a v roce 1888, u příležitosti oslav 100. výročí dokončení kostela, byla stavba opravena. V roce 1958 byl Ministerstvem kultury prohlášen kulturní památkou České republiky. Další oprava proběhla v roce 1975, kdy došlo k obnově fasády a střechy. V roce 1997 byla provedena sanace zdiva. Poslední rekonstrukce se uskutečnila po povodních v roce 2009.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.oukobyla.cz/ a další, 19.10. 2016

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Kobylá nad Vidnavkou

Místa v okolí

 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Žulová
 Buková
 Černá Voda
 Horní Heřmanice
 Vlčice
 Kaltenštejn
 boží muka
 Dolní Červená Voda
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Bernartice
 kostel sv. Kateřiny
 Piotrowice Nyskie
 Horní Fořt
 Medvědí kámen
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Javorník
 Jánský vrch
 Rychleby
 jeskyně Na Pomezí
 vápenky
 Velké Kunětice
 Kohout
 Supíkovická vápenka
 Supíkovice
 Hraničky
 Ścibórz
 jeskyně Na Špičáku
 Ujeździec
 Balneopark
 Obří výhledna
 Lázně Jeseník
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Priessnitzova hrobka
 Lisie Kąty
 fojtství
 kostel sv. Václava
 Hradec
 dům Katovna
 Čertovy kameny
 Otmuchovské jezero
 Široký Brod
 Jeseník
 radnice
 Široký Brod
 sanatorium Altvater
 Zlatý Chlum
 Otmuchów
 evangelický kostel
 Karpień
 radnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 radnice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 Błotnica
 Koberštejn
Základní informace místa
ID místa: 13020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama