Tvrz přestavěná na barokní zámek r. 1701 Petrem Radeckým z Radče, ke konci 19. stol. přestavěn novorenesančně, okolí upraveno v anglický park. Po roce 1948 domov důchodců, v 90. letech 20. stol. v restitucích vrácen rodině posledních majitelů. Dnes restaurace a hotel přilehlého golfového hřiště.
Hlavní obrázek místa
Přístupová cesta parkem k zámku
© Jan Šebek, 05/2010
Tvoršovice jsou rodištěm herce Zdeňka Štěpánka.
Jan Šebek , 17.5. 2010
popis

Obdélná dvoupatrová budova se dvěma rizality na západní fasádě, v parku se sochařskou výzdobou z 18. a 19. století. Při jihovýchodním nároží třípatrová hodinová věž.

Jan Šebek , 17.5. 2010

historie

Tvoršovice

Ves Tvoršovice (původně Tvořešovice) se poprvé připomíná a je písemně doložena r. 1380, kdy se zde v zápisech objevuje místní vladyka Ješek z Tvoršovic. Rytíři z Tvoršovic se objevují na tvrzi do 15. století. Poté se vystřídala na tvrzi celá řada majitelů. R. 1664 kupuje tvrz a panství Jan Jiří Radecký z Radče a pánům z Radče, rodině slavného rakouského maršála z časů napoleonských válek – Jana Josefa Václava Radeckého, patří panství do r. 1765, kdy je Václav Leopold prodal. Barokní zámek postavil po roce 1701 Petr Radecký z Radče. Zámek byl později, snad za účasti I. V. Ullmanna neorenesančně přestavěn, a to i s hospodářským dvorem a s přírodně-krajinářsky hodnotným parkem. Posledním soukromým vlastníkem zámku byl Cyril Bartoň – Dobenín (rytíř z Nového Města nad Metují), který jej zdědil v r. 1947. O rok později mu byl zámek zestátněn a rodině restitučně navrácen v devadesátých letech 20.…  číst dále

Jan Šebek , 17.5. 2010

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Jan Pešta: Zámecké sídlo v Tvoršovicích, Památky středních Čech 17/1/2003, NPÚ - ÚOP Středních čech v Praze, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Tvoršovice

Místa v okolí

 Kožlí
 vodní mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Konopiště
 Líšno
 Neštětická hora
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Stajice
 židovský hřbitov
 Vidlákova Lhota
 Tloskovský mlýn
 Tloskov
 hřebčín Pecínov
 Olbramovice
 Týnec nad Sázavou
 Vrchotovy Janovice
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Petra
 Křešice
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Havla
 Mrač
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Suchdol
 Jemniště
 Střížkov
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Jemniště
 Zbořený Kostelec
 Beztahov
 sousoší Panny Marie
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Votice
 Boží hrob
 Štětkovice
 Husův sbor
 Lešany
 Krásná Hora
 Božešice
 Martinice
 Chotýšany
 Jablonná
 Vojkov
 Chotýšany
 Drahoušek
 Teletínský lom
 Jankov
 Pyšely
 synagoga
 Kozmice
 Vlčkovice
 Nespery
 Lštění
 židovský hřbitov
 Třebešice
 Kozí Hřbet
 kostel sv. Havla
 Teletínské vodopády
 Špulka
 Ládví
 kostel sv. Ludmily
 Ratměřice
 Osečany
 synagoga
 Dobrohošť
 Neustupov
 Kosova Hora
 Obětní kameny
 židovský hřbitov
 Turyň
 Lovčice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Červený Hrádek
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Odlochovice
 Hrádek u Lovčic
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 štola sv. Josefa
 Ostředek
 Čejchanov
 Zvěstov
 Komorní Hrádek
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 Libouň
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 9148
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama