kostel sv. Antonína Poustevníka

kostol sv. Antona Pustovníka, Brodské
Původně gotický farní kostel byl kolem r. 1633 přestavěn renesančně a v letech 1731-1750 barokně. V r. 1762 měla být zahájena přestavba věže. Další výrazné úpravy proběhly v 70. letech 19. stol. V 1. polovině 20. stol. byl nově vybaven interiér. Ke kostelu přiléhá fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2018
Obec Brodské se nachází na západním Slovensku v oblasti zvané Záhoří (Záhorie), na levém břehu řeky Moravy, která tvoří přirozenou hranici s Moravou a tedy i celou Českou republikou. Hlavní dominantou a architektonickou památkou obce je římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému Antonovi Poustevníkovi z r. 1633 stojící na návsi. Zvláště zajímavé je zakončení věže pozdější nadstavbou, s věžičkami, pilastry a arkádou, krytou zvoncovitou střechou.
Luděk Vláčil, 19.11. 2018
popis

Kostel je 31 m dlouhá a 20 m široká jednolodní stavba s polygonálním závěrem presbytáře, bočními kaplemi a představěnou věží. Závěr je zaklenutý lunetovou klenbou z počátku 16. století. V lodi jsou pruské klenby s meziklenebními pasy z 18. století. Fasády jsou hladké, členěné půlkruhově zakončenými okny. Na secesně upravené věži je nárožní bosáž sahající až pod korunní římsu, na které je polygonální nadstavba s nárožními věžičkami, pilastry a novorománskou arkádou. Na věži je zvoncovitá střecha zakončená křížem. Většina vnitřního vybavení pochází z 1. poloviny 20. století. Ze staršího inventáře se zachovaly pouze oltářní obrazy sv. Anny, Navštívení Panny Marie a sv. Antonína od A. Jandy z konce 19. století. Kazatelna a křtitelnice jsou klasicistní z konce 18. století. Ke kostelu přiléhá fara a tvoří s ním jednotný areál.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 19.11. 2018

historie

„Fara a kostel se zmiňují již v roce 1163“, píše o farnosti v Brodském Konštantín Palkovič. Tento údaj pochází od Ľudovíta Némethyho, který se odvolává na starší schematizmy. Žádný originální písemný doklad z té doby se bohužel nedochoval. Jisté je, že ve středověku existoval ve vsi gotický kostel a farnost, která patřila do šaštínského arcidiakonátu v arcidiecézi ostřihomské. Zřejmě kolem roku 1633 proběhla renesanční přestavba. V letech 1731-1750 byl kostel barokně přestavěn. Z původní stavby se zachovalo presbyterium a gotické okno, jehož zbytek je zazděný ve věži. Nová věž se začala budovat za rychtáře Jana Hladíka. Dokladem o tom je zápis v obecní knize, který zní „Roku 1762 Weza naša Brocsanska zacsatek mala ku wistavenyu… Roku 1777, Dne 12. Júly.“. Další úpravy kostela proběhly v 70. letech 19. století (uvádí se r. 1862 nebo 1866), kdy došlo k rozšíření stavby. V té době byl také zrušen hřbitov, který…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://brodske.fara.sk/kostol-sv-antona-pustovnika/, http://www.dejinyzahoria.sk, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 3.11. 2018

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 Brodské
 Lanžhot
 Lány
 Tvrdonice
 Gbely
 Týnec
 Pohansko
 Pohansko
 textilní manufaktura
 Šaštín
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Břeclav
 židovský hřbitov
 Stará Břeclav
 Mikulčice
 Mikulčice
 kostel sv. Izidora
 kaple sv. Huberta
 Holíč
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Apollonův chrám
 megalitické kameny
 manufaktura
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 Nový dvůr
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Lednice
 Maurská vodárna
 minaret
 Obelisk
Základní informace místa
ID místa: 14036
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama