Slovanské nížinné hradisko zřejmě z 9.-10. stol. v lokalitě zvané Veleš se původně nacházelo na pravém břehu v záhybu řeky Moravy. Některé nálezy nasvědčují i mladšímu osídlení. Lokalita nebyla dosud odborně a systematicky prozkoumána.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hradisko a staré rameno řeky Moravy.
© Luděk Vláčil 10/2018
Obec Brodské se nachází na západním Slovensku v oblasti zvané Záhoří (Záhorie), na levém břehu řeky Moravy, která tvoří přirozenou hranici s Moravou a tedy i celou Českou republikou. Hlavní dominantou a architektonickou památkou obce je římskokatolický kostel zasvěcený svatému Antonovi Poustevníkovi z r. 1633. Severozápadně od obce, na samotné státní hranici, se rozkládá lokalita pravděpodobně velkomoravského nížinného hradiska (těž hradiště), zvaná Veleš. Lokalitu od Brodského odděluje slepé rameno Moravy. Současný tok pravděpodobně prochází přes prostor hradiska a jeho část se zřejmě nachází i na území Moravy. Místo je volně přístupné. V lokalitách archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 18.11. 2018
historie

Severozápadně od Brodského se nachází lokalita zvaná Veleš. Už samotný název upozorňuje na starý slovanský původ, jenž je pravděpodobně odvozen od boha a vládce záhrobí Velese. Záhořím procházely dvě důležité cesty, které nabyly většího významu v druhé třetiny 9. století, kdy se z nich staly spojnice centrálních sídlišť Velké Moravy. Tyto trasy příčně spojovala cesta z Brodského a koutů směřující přes Stráže k Senici. Kolem roku 1970 Konštantín Jakubec při amatérských výkopech na lokalitě údajně objevil hradiště obklopené příkopem a valy, mnoho střepů, uhlíky a lokalizoval vstupní bránu hradiště. Přibližně 300 m od hradiště se měla nacházet i rotunda, u níž vykopal 10 hrobů. Výše uvedené nálezy mají být uloženy v bratislavském muzeu. V roce 1976 zde byly při stavebních pracích porušeny kamenné základy několika objektů a nalezeny slovanské střepy. Toto osídlení bylo datováno do období 9.-10. století a lokalita byla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.hradiska.sk, http://www.dejinyzahoria.sk, https://www.brodske.sk a další, 18.11. 2018

Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),

Místa v okolí

 Lanžhot
 Lány
 Tvrdonice
 Pohansko
 Týnec
 Pohansko
 Gbely
 kostel sv. Václava
 Šaštín
 textilní manufaktura
 Břeclav
 židovský hřbitov
 Stará Břeclav
 synagoga
 Mikulčice
 Mikulčice
 kostel sv. Izidora
 kaple sv. Huberta
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Holíč
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 megalitické kameny
 manufaktura
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Chrám Tří Grácií
 Rybniční zámeček
 Lednice
 Maurská vodárna
 minaret
 Obelisk
Základní informace místa
ID místa: 14037
Typ místa: hradiště
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama