Hrad Stolpe postaven r. 1170. Stojí na vyvýšenině u bývalého toku řeky Odry. Hluboká spodní stavba, chránící před poddolováním. Stavba navržena jako věžový hrad. S průměrem 18 m nejsilnější pevnost v Německu. Věž je donjon, byla obydlena.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina hradu Stolpe v Braniborsku u řeky Odry.
© Pavel Vítek 06/2001
Stolpe se nachází v okrese Angermünde v Braniborsku. Leží v Národním parku Údolí Dolní Odry na vodní cestě Hohensaaten-Friedrichsthaler, která do značné míry odpovídá dřívějšímu toku Odry. Stolpe leží 11 km východně od okresního města Angermünde, 18 km jihovýchodně od většího města Schwedt nad Odrou s chemickým průmyslem a 200 km jižně od jihu ostrova Usedom u Baltského moře.
Pavel Vítek, 13.1. 2022
popis

Hrad Stolpe je zřícenina hradu na kopci nad Stolpe, čtvrtí města Angermünde, asi 15 kilometrů jihovýchodně od centra města v Braniborsku. Věž je s vnějším průměrem 18 m pravděpodobně nejsilnější pevností v Německu. I když se věži říká tvrz, je to donjon, protože byla obydlena. Věž se podle pověsti lidově říká Grützpott. Věž Stolpe byla postavena jako románská hradní věž ve zděné konstrukci. Zdivo bylo vrstvené stupňovitě, takže vznikl vnitřek vyplněný polním kamenem a maltou. Jednalo se o nejvyšší část zděného zámeckého komplexu s hradbou a vrátnicí. Spodní část tvoří suťové bloky a tři vrstvy pískovce. Tento kámen pochází z dnešního jižního Švédska, které bylo tehdy pod dánskou nadvládou. Dokazuje to dánský vliv v této oblasti. Kameny byly pravděpodobně přepravovány lodí přes Baltské moře a Odru. Výška cihel se mění od začátku až po dokončení zednických prací. Spodní vrstvy jsou asi 82 mm vysoké, 119 mm široké a 257 mm…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Burg_Stolpe, 13.1. 2022

historie

Bývalý hrad Stolpe byl postaven v roce 1170. Roku 1251 je uvedena první písemná zmínka o hradu. Název je odvozen od staroslovanského slova stlŭpŭ pro sloup nebo stojan, stojan na ryby v řece, zařízení pro rybolov. Pozůstatek hradu Stolpe stojí na vyvýšenině, přízemní moréně, u řeky Odry. Konstrukce má hlubokou spodní stavbu, která chrání před poddolováním. To by vedlo k závěru, že stavba byla navržena spíše jako věžový hrad. Dánové jsou považováni za jeho stavitele, protože oblast kolem Stolpe patřila Pomořskému vévodství, které bylo pod dánskou suverenitou. Také ze sousedního Braniborského markrabství z 12. století není známa srovnatelná stavba tohoto typu.

Pavel Vítek – zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Burg_Stolpe, 13.1. 2022

Německo, Braniborsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16176
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama