čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Rustikální zděná barokní boží muka kasulového typu byla postavena někdy na přelomu 18. a 19 století. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedaleké obce Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Obec Vápenná (do roku 1949 Zighartice, německy Setzdorf) se nachází v okrese Jeseník v západní části Českého Slezska. Hlavní dominantou obce je římskokatolický farní kostel svatého Filipa. Drobné sakrální stavby zastupují kaplička na návsi a památkově chráněná rustikální barokní boží muka z konce 18. století nebo počátku 19. století. Boží muka naleznete při příjezdu do Vápenné, směrem ze Žulové pár metrů před železničním přejezdem po pravé straně. Při jižním okraji obce stojí bývalá vápenka z 1. poloviny 19. století. Za navštívení jistě stojí i jeskyně Na Pomezí.
Luděk Vláčil, 21.7. 2020

  historie

  Netypická rustikální boží muka byla postavena koncem 18. století nebo na počátku století 19. Stavba působí jako dozvuk baroka v provedení jednoho z vesnických zednických mistrů této části Jesenicka. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedalekých obcí Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je důkazem zbožnosti původních obyvatel.
  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434 a další, 21.7. 2020

  popis

  Pilířová zděná boží muka kasulového typu stojí na obdélné půdorysu. Lícem jsou orientovaná k východu. Stavba má výšku 3,30 m a hloubku přibližně 68 cm. Římsa oddělující spodní část a kaplici je z čelní strany dlouhá 140 cm. Spodní část stavby vysoká 142 cm je hranolová. Kaplice tvořící horní část má kasulový tvar s konkávně probranými boky a je zakončena segmentovým obloukem. V horní části

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434, 21.7. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vápenná

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 11764
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: křížek, boží muka
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11764
  Uveřejněno: 4.8.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama