Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým a Malým mechovým jezírkem vyhlášena r. 1955. Rašeliniště evropského významu o rozloze 397 ha s výskytem unikátních forem flory a fauny. Část zpřístupněna veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
NPR Rejvíz - Velké mechové jezírko
© Ivo Rozehnal 06/2015
Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým a Malým mechovým jezírkem leží jižně pod osadou Rejvíz. V místě je naučná stezka, která umožňuje vstup do unikátního biotopu rašeliniště. K místu vede několik turistických značek. Červená z Jeseníku do Vrbna pod Pradědem, zelená z Jeseníku na Edelštejn, modrá z Rejvízu do Jeseníku a žlutá z Rejvízu na Velký Jezerník u Pradědu. V samotném okolí NPR Rejvíz je např. hrad Koberštejn, Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu, několik restaurací a penzionů. Město Jeseník leží asi 10 km západně.
25.6. 2015
historie

Národní přírodní rezervace Rejvíz se skládá z Velkého a Malého mechového jezírka, která jsou součástí velkého rašeliniště. Celková plocha rezervace, která se rozkládá jižně pod osadou Rejvíz, činí necelých 397 ha. Rašeliniště je rozvodím Vrchovištního potoka a Černé Opavy. Součástí rezervace jsou unikátní smrkové porosty, které jsou střídány borovicí blatkou o stáří až 200 let. Stáří rašeliniště je datováno na 6-7 tisíc let. Pochopitelně se jedná o unikátní přírodní biotop, který vytváří vhodné životní podmínky pro různý hmyz (např. pavouky, žluťáska borůvkového) a flóru (mechy, kapradiny, lišejníky, masožravou rosnatku okrouhlolistou nebo blatnici bahenní). Prohlídka rašeliniště je možná díky dřevěnému chodníku, který vede od vstupního kiosku asi 2 km od Rejvízu k Velkému mechovému jezírku. U jezírka je možnost odpočinku. Asi 1 km východně leží Malé mechové jezírko. To je v současnosti již veřejnosti nepřístupné a na rozdíl od většího…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - infotabule NS Rejvíz a web jeseniky.net, 25.6. 2015

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 kostel sv. Jiří
 sanatorium Altvater
 Široký Brod
 kaple sv. Anny
 Jeseník
 vysoká pec Drakov
 dům Katovna
 radnice
 Široký Brod
 Drakov
 Quinburk
 Zlatorudné mlýny
 Adolfovice
 Hradec
 Edelštejn
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Heřmanovice
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 fojtství
 Leuchtenštejn
 Medvědí kámen
 Velké Kunětice
 Biskupská hora
 vápenky
 jeskyně Na Pomezí
 Mnichov
 kostel sv. Václava
 Fürstenwalde
 kaple sv. Hedviky
 evangelická zvonice
 Kaltenštejn
 kašna
 Černá Voda
 Vrbno pod Pradědem
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 Vozka
 kostel sv. Filipa
 Praděd
 Dolní Červená Voda
 Vápenná
 boží muka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Tlustá Berta
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 12283
Typ místa: voda
Podkategorie: jezero
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama