Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým a Malým mechovým jezírkem vyhlášena r. 1955. Rašeliniště evropského významu o rozloze 397 ha s výskytem unikátních forem flory a fauny. Část zpřístupněna veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
NPR Rejvíz - Velké mechové jezírko
© Ivo Rozehnal 06/2015
Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým a Malým mechovým jezírkem leží jižně pod osadou Rejvíz. V místě je naučná stezka, která umožňuje vstup do unikátního biotopu rašeliniště. K místu vede několik turistických značek. Červená z Jeseníku do Vrbna pod Pradědem, zelená z Jeseníku na Edelštejn, modrá z Rejvízu do Jeseníku a žlutá z Rejvízu na Velký Jezerník u Pradědu. V samotném okolí NPR Rejvíz je např. hrad Koberštejn, Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu, několik restaurací a penzionů. Město Jeseník leží asi 10 km západně.
25.6. 2015
historie

Národní přírodní rezervace Rejvíz se skládá z Velkého a Malého mechového jezírka, která jsou součástí velkého rašeliniště. Celková plocha rezervace, která se rozkládá jižně pod osadou Rejvíz, činí necelých 397 ha. Rašeliniště je rozvodím Vrchovištního potoka a Černé Opavy. Součástí rezervace jsou unikátní smrkové porosty, které jsou střídány borovicí blatkou o stáří až 200 let. Stáří rašeliniště je datováno na 6-7 tisíc let. Pochopitelně se jedná o unikátní přírodní biotop, který vytváří vhodné životní podmínky pro různý hmyz (např. pavouky, žluťáska borůvkového) a flóru (mechy, kapradiny, lišejníky, masožravou rosnatku okrouhlolistou nebo blatnici bahenní). Prohlídka rašeliniště je možná díky dřevěnému chodníku, který vede od vstupního kiosku asi 2 km od Rejvízu k Velkému mechovému jezírku. U jezírka je možnost odpočinku. Asi 1 km východně leží Malé mechové jezírko. To je v současnosti již veřejnosti nepřístupné a na rozdíl od většího…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - infotabule NS Rejvíz a web jeseniky.net, 25.6. 2015

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Široký Brod
 kaple sv. Anny
 Jeseník
 vysoká pec Drakov
 radnice
 dům Katovna
 Široký Brod
 Drakov
 Quinburk
 Zlatorudné mlýny
 Adolfovice
 Hradec
 Edelštejn
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Heřmanovice
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 fojtství
 Leuchtenštejn
 Medvědí kámen
 Biskupská hora
 Velké Kunětice
 jeskyně Na Pomezí
 vápenky
 Mnichov
 kostel sv. Václava
 Fürstenwalde
 evangelická zvonice
 kaple sv. Hedviky
 Kaltenštejn
 kašna
 Černá Voda
 Vrbno pod Pradědem
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 Vozka
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Dolní Červená Voda
 Praděd
 boží muka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Tlustá Berta
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 12283
Typ místa: voda
Podkategorie: jezero
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama