Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým a Malým mechovým jezírkem vyhlášena r. 1955. Rašeliniště evropského významu o rozloze 397 ha s výskytem unikátních forem flory a fauny. Část zpřístupněna veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
NPR Rejvíz - Velké mechové jezírko
© Ivo Rozehnal 06/2015
Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým a Malým mechovým jezírkem leží jižně pod osadou Rejvíz. V místě je naučná stezka, která umožňuje vstup do unikátního biotopu rašeliniště. K místu vede několik turistických značek. Červená z Jeseníku do Vrbna pod Pradědem, zelená z Jeseníku na Edelštejn, modrá z Rejvízu do Jeseníku a žlutá z Rejvízu na Velký Jezerník u Pradědu. V samotném okolí NPR Rejvíz je např. hrad Koberštejn, Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu, několik restaurací a penzionů. Město Jeseník leží asi 10 km západně.
25.6. 2015
historie

Národní přírodní rezervace Rejvíz se skládá z Velkého a Malého mechového jezírka, která jsou součástí velkého rašeliniště. Celková plocha rezervace, která se rozkládá jižně pod osadou Rejvíz, činí necelých 397 ha. Rašeliniště je rozvodím Vrchovištního potoka a Černé Opavy. Součástí rezervace jsou unikátní smrkové porosty, které jsou střídány borovicí blatkou o stáří až 200 let. Stáří rašeliniště je datováno na 6-7 tisíc let. Pochopitelně se jedná o unikátní přírodní biotop, který vytváří vhodné životní podmínky pro různý hmyz (např. pavouky, žluťáska borůvkového) a flóru (mechy, kapradiny, lišejníky, masožravou rosnatku okrouhlolistou nebo blatnici bahenní). Prohlídka rašeliniště je možná díky dřevěnému chodníku, který vede od vstupního kiosku asi 2 km od Rejvízu k Velkému mechovému jezírku. U jezírka je možnost odpočinku. Asi 1 km východně leží Malé mechové jezírko. To je v současnosti již veřejnosti nepřístupné a na rozdíl od většího…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - infotabule NS Rejvíz a web jeseniky.net, 25.6. 2015

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 kostel sv. Jiří
 sanatorium Altvater
 Široký Brod
 kaple sv. Anny
 Jeseník
 vysoká pec Drakov
 dům Katovna
 radnice
 Široký Brod
 Drakov
 Quinburk
 Zlatorudné mlýny
 Adolfovice
 Hradec
 Edelštejn
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Heřmanovice
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 fojtství
 Leuchtenštejn
 Medvědí kámen
 Velké Kunětice
 Biskupská hora
 vápenky
 jeskyně Na Pomezí
 Mnichov
 kostel sv. Václava
 Fürstenwalde
 kaple sv. Hedviky
 evangelická zvonice
 Kaltenštejn
 kašna
 Černá Voda
 Vrbno pod Pradědem
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 Vozka
 kostel sv. Filipa
 Praděd
 Dolní Červená Voda
 Vápenná
 boží muka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Tlustá Berta
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 12283
Typ místa: voda
Podkategorie: jezero
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama