Římskokatolický farní kostel svatého Bartoloměje, původní stavba z doby po roce 1600 barokizována v letech 1732-1734. Uvnitř skupina dřevěných soch a kazatelna. Nástropní malby Aloise Baucha z konce 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje
© František Kinař, 08/2014
Barokně upravená architektura z let 1732 – 1742. V jádru (zvláště věž) renesanční stavba postavená po roce 1600. Plány na přestavbu připisovány M. J. Kleinovi. Nástropní malby z konce 19. století od Aloise Baucha z Vidnavy. R. Zuber předpokládá, že fara byla ve Vlčicích od jejího založení, tzn. asi od poloviny 13. století. Ke konci 16. století se stali majiteli vlčického statku Maltitzové, kteří drželi nad farou patronátní právo a obec přifařili ke Skorošicím. Osamostatnila se opět až v roce 1678. Kolem roku 1600 dal Jan Maltitz zbourat dřevěný kostel a nechal postavit nový, zděný. Podle vizitační zprávy z roku 1666 měl presbytář kamennou klenbu na dřevěném stropě lodi dal Maltitz namalovat 64 znaků svých předků. Čtyřboká věž měla kopuli a byly na ní hodiny. Stav věže (patrně krovu) byl špatný a proto došlo v roce 1678 k její opravě, kterou provedl za 170 zlatých tesařský mistr Michal Baumgarten z Fořtu. Další oprava věžní báně se uskutečnila v roce 1718. Práce provedli tesařští mistři Franz a Hans Haukové, Karl Eichinger (všichni z Javorníku) pozlatil makovici. V první třetině 18. století přestal kostel vyhovovat počtu duší a také jeho stavební stav byl špatný. Farář Georg Schramm se rozhodl pro jeho rozšíření. Realizaci ztěžovaly spory s vrchností, která odmítala na stavbu přispět. V roce 1732 byla přestavba zahájena. Plán přestavby je připisován biskupskému staviteli M. J. Kleinovi (zemřel v roce 1725) a realizace F. A. Hammerschmiedovi. Vybourána byla zeď na epištolní straně a kostel byl rozšířen, zvýšen a opatřen klenbou. Zvětšena byla i sakristie. Realizace trvala deset let. V roce 1752 vyměnil tesařský mistr Johan Baumgarten střechu. Poté zůstal svatostánek bez větších oprav až do roku 1841, kdy byla položená nová dlažba z lipovského mramoru. Přitom došlo k zazdění vstupu do hrobky Maltitzů, která se nachází uprostřed…  číst dále
František Kinař - Zdroj: Seznam kulturních nemovitých památek okresu Jeseník (Olomouc 2001), 25.8. 2014
historie

Římskokatolický farní kostel svatého Bartoloměje

Ve volném prostoru, obklopena zdí zrušeného hřbitova, stojí orientovaná jednolodní architektura, postavená z lomového kamene (část věže) a cihelného zdiva omítnutého hladkou vápennou omítkou šedé barvy (sklo), okrové (stěny) a bílé (členění). K obdélné lodi s pravoúhle zakončeným presbyteriem jsou na severní straně připojeny sakristie a kaple obdélného půdorysu, na jižní straně čtvercová předsíň, v západním průčelí představěna věž, k níž je ze severní strany připojeno šnekové schodiště s plechovou střechou. Hlavní vstup pravoúhlý, v ploše věže nad sebou dvě střílny, zvonicová část s pravoúhlými okny ze všech stran, v horní části s hodinovými ciferníky, profilovanou korunní římsou a zvonovou střechou s lucernou krytou břidlicí a plechem. Loď s okosenými rohy, v rozích štítu s kulatými okny, boční okna se šambránami , jinak bez členění, totéž u presbytáře, střecha sedlová, nad presbytářem…  číst dále

František Kinař - Zdroj: Seznam kulturních nemovitých památek okresu Jeseník (Olomouc 2001), 25.8. 2014

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vlčice

Místa v okolí

 Vlčice
 kostel sv. Kateřiny
 Buková
 kaple sv. Josefa
 Horní Fořt
 Pustý Zámek
 Tomíkovice
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
 Bernartice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Jánský vrch
 Javorník
 Hukovice
 Hraničky
 Horní Heřmanice
 boží muka
 Kohout
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Černá Voda
 Lisie Kąty
 Karpień
 Kaltenštejn
 Ujeździec
 vyhlídka Na Trojaku
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Piotrowice Nyskie
 Dolní Červená Voda
 Ścibórz
 Borůvková hora
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 městské opevnění
 radnice
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Bílá Voda
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Otmuchów
 evangelický kostel
 Supíkovická vápenka
 radnice
 kostel sv. Anny
 vápenky
 jeskyně Na Špičáku
 Błotnica
 Błotnica
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 Čertovy kameny
 sanatorium Altvater
 Zlatý Chlum
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 11837
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama